Etik liderlik ve örgütsel etik değerlerin algılanan örgütsel destek ve özdeşleşmeye etkisi: Karşılaştırmalı bir çalışma
Ethical leadership and effect of organizational ethical values upon perceived organizational support and identification: A comparative study
  1. Tez No: 643305
  2. Yazar: SİBEL GÖZÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM HARUN MEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İş dünyasında etik davranma küresel olarak önem taşıyan bir olgudur. Örgütlerin küresel hedeflerine ulaşmak için örgüt içinde etik değerleri hayat geçirmesi çok önemlidir. Ayrıca örgütün etik ilkeler çerçevesinde yönetilmesi önemli bir etki oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, etik liderlik, örgütsel etik değerler, algılanan örgütsel destek ve özdeşleşme olarak dört değişkenin birbirlerine olan etkisini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu bağlamda, değişkenler arası ilişkileri ortaya koyması amacıyla, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın merkez teşkilatındaki 4/D işçi kadrolarında görev yapan 476 kadrolu ve geçici işçilerden oluşan evrenin tamamından anket yöntemiyle veri toplanarak yapısal eşitlik modeli ile yol analizi kullanılmaktadır. Böylelikle etik liderlik algıları ile örgütsel etik değerlerin / algılanan örgütsel destek ve özdeşleşme eğilimlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma sonunda elde edilen bulgulara göre, etik liderlik, örgütsel etik değerler, algılanan örgütsel destek ve örgütsel özdeşleşme değişkenleri arasında olumlu ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışanların algıladıkları etik liderlik davranışları ile örgütsel özdeşleşme ve algılanan örgütsel destek düzeyleri arasında olumlu ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ethical behavior in the business world is a globally important phenomenon. It is particularly important that organizations materialize ethical values within the organization to achieve their global goals. In addition, the management of the organization within the framework of ethical principles has an important effect. The purpose of this study is to examine the effects of four variables on each other in a comparative manner, namely ethical leadership, organizational ethics values, perceived organizational support and identification. In this context, structural equation modelling and path analysis is used by collecting data from the entire universe of 476 staff and temporary workers employed in 4/D worker staff in the central organization of the Ministry of Environment and Urbanization of the Republic of Turkey in order to establish inter-variable relations. In this way, it is aimed to determine ethical perceptions of leadership and organizational ethics values/perceived organizational support and identification trends. According to the findings obtained at the end of the study, there was a positive and significant correlation between ethical leadership, organizational ethical values, perceived organizational support and organizational identification variables. Consequently, it was concluded that there is a positive correlation between the ethical leadership behaviors perceived by the employees and the organizational identification and perceived levels of organizational support.