Lise coğrafya öğretiminde story maps uygulamasının akademik başarıya etkisi
The effect of story maps implementation on academic success in high school geography teaching
  1. Tez No: 643319
  2. Yazar: TANER BİÇKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE ÇAKICIOĞLU OBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı,“Göç”konusunun öğretiminde kullanılan Story Maps uygulamasının onuncu sınıf öğrencilerinin akademik başarıları üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerine bağlı öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İzmir ili Konak ilçesindeki özel bir lisede 2019- 2020 öğretim yılında öğrenim gören 10. sınıf öğrencilerinin bulunduğu iki şube oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan 40 öğrenci rastgele yöntemle deney ve kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubu 20, kontrol grubu 20 öğrenciden oluşmaktadır. Üç hafta süren araştırmada deney grubu öğrencileri Story Maps uygulaması ile göç konulu bir ders materyali hazırlarken, aynı konuda kontrol grubu öğrencilerine geleneksel yöntemle öğretim yapılmıştır. Uygulama öncesinde gruplara Göç konulu akademik başarı testi öntest, sonrasında ise sontest olarak uygulanmıştır. Başarı testi olarak, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili hazırlanan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kazanım kavrama testleri kullanılmıştır. Bunun yanı sıra nicel bulguları desteklemek amacıyla uygulama sonunda yarı yapılandırılmış görüşme formu ile deney grubu öğrencilerinin Story Maps uygulamasına yönelik görüşleri alınmıştır. Çalışmanın nicel verilerinin analizinde SPSS 23.0 programı kullanılmıştır. Öntest ve sontest sonuçlarına göre veri seti ortalamalarında belirgin bir farkın olup olmadığını belirlemek için parametrik testlerden Bağımsız Gruplar t-testi ve Bağımlı Gruplar t-testi yapılmıştır. Görüşme verilerinin analizinde ise içerik analizinden yararlanılmış; verilerin transkripsiyon sürecinde ulaşılan belirli kod, kategori ve temalar, tablolar ile görselleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, akademik başarı açısından deney ve kontrol gruplarının öntest puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı, sontest puanları arasında ise anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Nitel bulgulara göre ise deney grubu öğrencileri Story Maps uygulamasında kendi dijital haritalarını ve göç öykülerini oluştururken dijital harita okuryazarlıklarının, yaratıcı ve eleştirel düşünme becerilerinin geliştiğini; Story Maps'in Göç konusunun daha iyi kavranmasını sağladığını dolayısıyla da akademik başarılarına katkı sağladığını ve mesleki yaşamlarında da farklı alanlarda kullanılabilecek bir program olduğunu belirtmişlerdir. Uygulanmakta olan lise coğrafya öğretim programında yer alan coğrafya dersi konularının öğretiminde öğrenmeye olan ilgiyi arttırmaya ve coğrafi becerilerin daha kalıcı öğrenilmesini sağlamaya yönelik yöntem ve yaklaşımları ele alan birçok çalışma yapılmıştır. Ancak özellikle ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde coğrafi becerilerin kazanılmasında teknoloji çağı çocuklarının hem ilgisini çekebilecek hem de kalıcı öğrenmelerini sağlayabilecek yeni uygulamalara ihtiyaç duyulmaktadır. Dünyada 2011 yılından beri özellikle ABD ve Kanada gibi gelişmiş ülkelerde kullanılan Story Maps uygulamasının Türkiye'de coğrafya eğitiminde çalışılmış bir örneğine rastlanmamıştır. Bu özellikler dikkate alındığında çalışma, coğrafya öğretiminde haritaların öğrencilere sevdirilmesi ve harita okuryazarlığının artırılmasında eğitimcilere eğlenceli ve etkili bir alternatif öğretim yaklaşımı sunması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of the Story Maps application used in teaching“Migration”on the academic achievement of tenth-grade students. In this research, a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group depending on quantitative research methods was used. The study group is consists of 10th-grade students studying in a private high school in Konak district of İzmir province in the 2019-2020 academic year. A total of 40 students from two classes participated in the study were randomly assigned as the experimental and control group. The experimental group consists of 20 students and the control group consists of 20 students. During the implementation that lasted for three weeks, while the experimental group students were preparing a course material on the subject of migration with Story Maps, the control group was taught in the traditional method. Before the implementation, the academic achievement test on immigration was applied to the groups as the pretest, and afterward as the posttest. Educational Information Network (EBA) learning outcomes comprehension tests prepared by the Ministry of National Education Measurement Evaluation and Examination Services were used as the achievement test. In addition, in order to support the quantitative findings, the opinions of the experimental group students regarding the Story Maps application were taken with the semi- structured interview form at the end of the implementation. SPSS V.23 statistics software was used to analyze the quantitative data of the study. According to the pretest and posttest results, Independent Groups t-test and Dependent Groups t-test from parametric tests were applied to determine whether there is a significant difference in the data set averages. In the analysis of the interview data, content analysis was used; some codes, categories, and themes reached in the transcript of the data are visualized with tables. According to the findings obtained from the study, there is not a significant difference between the pretest scores of the experimental and the control groups in terms of their academic achievement; on the other hand, a significant difference was found between their posttest scores. According to qualitative findings, while experimental group students created their own digital Maps and migration stories in Story Maps application, theirs digital Maps literacy, creative and critical thinking skills improved. They stated that Story Maps provides a better understanding of the subject of migration, thus contributing to their academic achievement and that it is a program that can be used in different fields in their professional lives. Many studies have been carried out to address the methods and approaches to increase the interest in learning and to provide more permanent learning of geographic skills in the teaching of geography lesson topics in the High School Geography Teaching Program that is being implemented. However, new practices are needed that can attract the attention of the technology age's children and ensure their permanent learning, especially in the acquisition of geographic skills at the Primary, Secondary and High School levels. Although The Story Maps application used since 2011 especially in developed countries like the US and Canada, any study on story Maps applications at geography education in Turkey has not been encountered. When these features are taken into consideration, the study is important in terms of providing a fun and effective alternative teaching approach to educators in geography teaching in order to make students love Maps and to increase Maps literacy.