Dördüncü sanayi devriminin kamu harcamaları üzerine etkisi
The effect of fourth industrial revolution on public expenditures
- Tez No: 643321
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN SUSAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
18. yüzyıl sonlarından itibaren günümüze kadar olan küreselleşme süreci dört ana aşamadan oluşmaktadır. Bu süreçte buhar makinesinin icadı ile mekanik üretim gerçekleşmiş, elektriğin üretim sistemlerinde kullanılması ise üretimin serileşerek hızlanmasını sağlamıştır. Ardından elektronik, bilgisayar ve bilgi iletişim teknolojilerinin yaygınlaşması üretimde otomasyonun sağlanmasına zemin hazırlamıştır. Ortaya çıkan her yeni teknoloji dünyanın biraz daha küçülmesine neden olarak küreselleşmeyi hızlandırmıştır. Almanya'nın 2011 yılında kamu politikası olarak geliştirdiği Endüstri 4.0 stratejisi ile dördüncü sanayi devrimi başlamıştır. Devrimin başlamasıyla birlikte geliştirilen ileri teknolojileri üretim süreçlerinde uygulamaya başlayan ülkeler küresel rekabette üstünlük elde etmeye başlamıştır. Bu durum hükümetlerin dördüncü sanayi devrimi ile yaşanan dijital dönüşümü kamu harcamaları ve altyapı çalışmaları ile desteklemesinde etkili olmuş ve devrimin kamu harcamaları üzerinde nasıl bir etki yaratacağı konusu merak uyandırmıştır. Dördüncü sanayi devriminin kamu harcamaları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlayan bu tezde yapılan araştırmalar sonucunda dördüncü sanayi devriminin kamu yatırım ve transfer harcamalarını AR-GE çalışmaları, destekler ve teşvikler yoluyla belli ölçülerde artırdığı görülmüştür. Yapılan bu harcamaların ve desteklerin ülke ekonomisinin büyümesi ve kalkınması için önemli bir yere sahip olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The globalization process from the late 18th century to the present is consisted of four main stages. In this process, mechanical production has been realized with the invention of the steam machine, and the use of electricity in production systems has enabled the production to speed up by providing mass production. Later, the expansion of the use of electronic, computer and information communication technologies has enabled automation in production. Every emerging technology has accelerated globalization by making the world a little smaller. In 2011, The fourth industrial revolution has started with the Industry 4.0 strategy that developed by Germany as a public policy. With the begining of the revolution, the countries that started to apply advanced technologies in their production processes have begun to gain an advantage in global competition. This situation has been effective of supporting the digital transformation process brought about by the the fourth industrial revolution by governments through infrastructure work and public expentures and it is curious how this revolution, will have an impact on public expenditures. In this thesis which aims to examine the impact of the fourth industrial revolution on public investment and transfer expenditures, it has observed that the fourth industrial revolution increased public expenditures to a certain extend through R&D works, supports and incentives. It is possible to say that these public expenditures and supports have an important place for the growth and development of the country's economy.