Sjögren sendromu olan hastalarda hastalık algısı ile sağlık hizmetlerinden yararlanım ilişkisinin incelenmesi
The assessment of the relationship between illness perception and utilisation of healthcare in patients with Sjogren's syndrome
  1. Tez No: 643323
  2. Yazar: AYSUN KAPUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kronik bir hastalık olarak Primer Sjögren sendromu (pSS) olan hastalarda hastalık algısı ile sağlık hizmetleri kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç-Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışmaya 50 hasta dahil edilmiştir. Veriler, yapılandırılmış bir formla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Bu form; sağlık hizmetlerinden yararlanım durumu, hastanın-hastalık aktivitesi ve genel sağlık durumu, Illness Perception Questionnaire-Revise (IPQ-R) ve Hospital Anxiety Depression Scale (HADS) ölçeklerinden oluşmaktadır. Bulgular: Muayene sıklığı; hasta-hastalık aktivitesi ve genel sağlık durumu ile ilişkili olduğu belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this cross-sectional study is to assess the relationship between illness perception and healthcare utilisation in patients with primary Sjögren's syndrome (pSS) as a chronic disease. Material-Method: 50 patients (M/F: 4/46; mean age: 53,02±10,20 year) included in this cross-sectional study. Data were collected by face-to-face interview with a structured form. Utilisation of healthcare, self-reported disease activity and general health status, Illness Perception Questionnaire-Revise (IPQ-R) and Hospital Anxiety Depression Scale (HADS) were included in the form. Results: The number of visit was associated with self-reported disease activity and general health status (p0.05).