Sosyal bilgiler dersinde farklılaştırılmış öğretimin öğrencilerin akademik başarı ile beceri erişilerine etkisinin ve görüşlerinin incelenmesi
Examining the effect and views of differentiated instruction in social studies course on students' academic achievement and skill attainment
- Tez No: 643324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL CAHİT YEŞİLBURSA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Öğretim programlarının temeli, öğrencilerin bireysel farklılıklarına ve buna göre öğretimin düzenlenmesine dayanmaktadır. Her öğrencinin biricik ve özel olduğu gerçeğinden hareketle onların bireysel farklılıklarına hitap eden bir öğretim planı oluşturmak önem kazanmaktadır. Bunun önemine binaen yapılan araştırmanın amacı farklılaştırılmış öğretim uygulamalarının sosyal bilgiler dersinde 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarı ile zaman ve kronolojiyi anlama becerisi erişilerine etkisini belirlemek ve öğrencilerin bu uygulamaya yönelik görüşlerini betimlemektir. Araştırma 2019/2020 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Ankara ili merkez ilçesindeki bir devlet ortaokulunda gerçekleştirilmiştir. Çalışma grupları biri deney ve biri kontrol grubu olmak üzere yansız atama yapılarak belirlenmiştir. Deney grubunda farklılaştırılmış öğretim uygulamaları, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yapılmıştır. Karma araştırma yöntemiyle açımlayıcı desende tasarlanan bu araştırmanın nicel bölümü yarı deneysel desende tasarlanmıştır. Araştırmanın nicel verileri akademik başarı testi ve zaman ve kronolojiyi anlama beceri testi ile toplanmıştır. Nitel verileri ise yapılandırılmamış öğrenci günlükleri ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA), ilişkili örneklem t testi, ilişkisiz örneklem t testi, Wilcoxon işaretli sıralar testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel bulgulara göre deney grubu öğrencilerinin akademik başarı ön test ve son test puanlarının arasında son test lehine anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Deney grubu alt, orta ve üst düzeyde yer alan öğrencilerin akademik başarı ön test ve son test puanlarının arasında son test lehine anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarı ön test ve son test puanlarının arasında son test lehine anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Deney grubu ile kontrol grubu öğrencileri arasında akademik başarı son test puanlarının anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Deney grubu öğrencilerinin zaman ve kronolojiyi anlama becerisi ön test ve son test puanlarının arasında son test lehine anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Deney grubu alt, orta ve üst düzeyde yer alan öğrencilerin zaman ve kronolojiyi anlama becerisi ön test ve son test puanlarının arasında son test lehine anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Kontrol grubu öğrencilerinin zaman ve kronolojiyi anlama becerisi ön test ve son test puanlarının arasında son test lehine anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Deney grubu ile kontrol grubu öğrencileri arasında zaman ve kronolojiyi anlama becerisi son test puanlarının deney grubu lehine anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen nitel bulgularda, farklılaştırılmış öğretim etkinliklerine yönelik öğrenci günlüklerinden bilişsel, duyuşsal ve psikomotor etkiler ile uygulama süreci temalarına ulaşılmıştır. Bu uygulamaya yönelik öğrenci görüşmelerinden farklılaştırılmış etkinlikler, beğenme, beğenmeme, ders başarısı, zaman ve kronolojiyi anlama, tutumlar ve istekler/öneriler temalarına ulaşılmıştır. Bu sonuçlardan hareketle, farklılaştırılmış öğretimin sosyal bilgiler dersinin farklı öğrenme alanlarında ve farklı becerilerinin geliştirilmesinde uygulanması, uygulamaların daha uzun bir zaman diliminde yapılması ve solomon dört gruplu deneysel desende yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The basis of the curriculum is based on the individual differences of the students and the arrangement of the teaching accordingly. Based on the fact that each student is unique and special, it is important to create a teaching plan that addresses their individual differences. Based on the importance of this, the aim of the study is to determine the effect of differentiated instruction practices on the academic achievement of 7th grade students in social studies course and their ability to understand time and chronology and to describe the students' views on this practice. The research was carried out in a public secondary school in the central district of Ankara in the spring semester of the 2019/2020 academic year. The study groups were determined by making neutral appointments, one for the experiment and one for the control group. Differentiated teaching practices were carried out in the experimental group, and traditional teaching was carried out in the control group. The quantitative part of this research, which was designed in an exploratory pattern with a mixed research method, was designed in a semi-experimental design. Quantitative data of the research were collected by academic achievement test and skill test to understand time and chronology. Qualitative data were collected by unstructured student diaries and semi-structured interview form. One-way analysis of variance (ANOVA), related sample t test, unrelated sample t test, Wilcoxon signed ranks test and Mann Whitney U test were used to analyze the quantitative data of the study. In the analysis of qualitative data, content analysis was used. According to the quantitative findings obtained from the research, it was determined that there is a significant difference between the academic achievement pre-test and post-test scores of the experimental group students in favor of the post-test. It was determined that there is a significant difference in favor of the post-test between the academic achievement pre-test and post-test scores of the students in the lower, middle and upper levels of the experimental group. It was determined that there is a significant difference in favor of the post-test between the academic achievement pre-test and post-test scores of the control group students. It was determined that there was no significant difference in academic achievement posttest scores between the experimental group and the control group students. It was determined that there was a significant difference in favor of the post-test between the pre-test and post-test scores of the experimental group students' ability to understand time and chronology. It was determined that there was a significant difference in favor of the post-test between the pre-test and post-test scores of the students in the lower, middle and upper levels of the experimental group in understanding time and chronology. It was determined that there was a significant difference in favor of the post-test between the pre-test and post-test scores of the control group students' ability to understand time and chronology. It was determined that there was a significant difference between the experimental group and the control group students in favor of the experimental group in the post-test scores of the ability to understand time and chronology. In the qualitative findings obtained from the study, the themes of cognitive, affective and psychomotor effects and the application process were obtained from the student diaries for differentiated teaching activities. Differentiated activities, likes, dislikes, lesson success, understanding time and chronology, attitudes and requests/suggestions themes were reached from student interviews for this application. Based on these results, it is suggested that differentiated teaching should be applied in different learning areas of the social studies course and in the development of different skills, the applications should be done in a longer period of time, and the solomon four-group experimental design is recommended.