Lübâbü't-Te'vil fî Me'âni't-Tenzîl adlı tefsirde Müşkilü'l-Kur'ân
Müşkilü'l-Kur'ân the tafsir named Lübâbü't-Te'vil fî Me'âni't-Tenzîl
- Tez No: 643328
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ZEKİ SÜSLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
“Lübâbü't-Te'vil fî Me'âni't-Tenzîl Adlı Tefsirde Müşkilü'l-Kur'ân”adlı bu çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde eserin müellifi Alâüddin Ali b. Muhammed b. İbrâhîm el-Hâzin'in hayatı, idâri görevi ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Müşkilü'l-Kur'ân ilminin mahiyetinden, Kur'ân'daki işkâlin sebeb ve çözümleri hakkında örnekler ile izâhat yapılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise Hâzin el-Bağdâdî'nin Lübâbü't-Te'vil fî Me'âni't-Tenzîl adlı tefsiri çerçevesinde Müşkilü'l-Kur'ân konusunu nasıl ele aldığı incelenmeye çalışılmıştır. Onun tespit etmiş olduğu müşkîlleri ortadan kaldırmada nasıl bir yol izlediği ele alınmıştır. Hâzin müşkil vehmi oluşturan âyetleri Mushaf sırasına göre geleneksel tarzda çözüme kavuşturmuştur. Müşkil gördüğü âyetleri, geçtiği ilk yerde îzah etmesine rağmen başka sûrede geçen aynı müşkili tekrar açıklamıştır. Bu çalışmanın amacı Kur'ân ilimlerinden Müşkilü'l-Kur'ân konusunu uygulamalı olarak göstermeye yöneliktir. Aynı şekilde bu çalışma ile Kur'ân'da çelişkili ifadelerin olmadığı gösterilmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler Tefsîr, Lübâbü't-Te'vil fî Me'âni't-Tenzîl, Hâzin, Müşkilü'l-Kur'ân.
Özet (Çeviri)
This study titled Müşkilü'l-Kur'ân in Tafsir named Lübâbü't-Te'vil fî Me'âni't-Tenzîl consists of introduction, three chapters and conclusion. In the first chapter, information is given about the life of Alâüddin Ali b. Muhammed b. Ibrahim el-Hâzin the author of the work, his scientific personality, his administrative task and his works. In the second chapter, from the nature of the science of Müşkilü'l-Kuran, some examples were explained about the reasons and solutions of the difficulties in the Qur'an. In the third and last chapter, It was tried to analyze how Hâzin al-Bağdâdî handled the subject of Müşkilü'l-Kur'ân within the framework of his interpretation named Lübâbü't-Te'vil fî Me'âni't-Tenzîl. It was tried to be stated how it followed in eliminating the difficulties it detected. Hâzin resolved the verses that make it difficult to understand in the traditional style according to the order of Mushaf. Although he explained the difficult verses he saw at the first place he passed, he explained the same difficulty again at another time. The aim of this study is to show the subject of Müşkilü'l-Kur'ân practically from the knowledge of the Quran. Similarly, with this study, it was tried to show that there are no contradictory statements in the Quran. Key words Tafsir Lübâbü't-Te'vil fî Me'âni't-Tenzîl, Hâzin, Müşkilü'l-Kur'ân