Standart postürün sahne performansına etkisinde opera sanatçılarının görüşlerinin incelenmesi
A research of views of opera singers about effects of standard posture on their stage performance
  1. Tez No: 643332
  2. Yazar: POLEN YAĞMUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET MUSTAFA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma opera sanatçılarının standart postürün sahne performanslarına olan etkisi hakkında görüşlerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma, opera sanatçılarının görüşlerine ilişkin bir durum saptama olduğundan dolayı betimsel bir çalışmadır. Bu çalışmada opera sanatçılarının görüşlerini incelemeye yönelik olarak 2019-2020 sanat sezonunda Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından çalışmaya katılmaya onay veren 27 kişiyle ön test yapılmıştır. Ön test sonucunda 20 kişiyle görüşme yapılmıştır. Bunun ışığında opera sanatçılarının standart postür ile şarkı söylemelerinin sahne performansına etkileri hakkında görüşleri kaynak alınarak bulgulara dönüştürülmüştür. Sonuç olarak postürün opera sanatçılarının vokal tekniğine, sahne üzerindeki konforlarına, seyirciye yansıtılan dramaturjiye çok büyük etkisi olduğu ve opera sanatçılarının daha uzun yıllar rahat ve sağlıklı şarkı söyleyebilmeleri ve beden sağlıklarını koruyabilmeleri için standart postürün çok önemli olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the views of opera singers about the effect of standard posture on stage performances. The research is a descriptive study, as it is a case study of the views of opera singers. In this study, preliminary testing was conducted with 27 people who approved to participate in the study from Samsun State Opera and ballet artists during the 2019-2020 art season in order to examine the views of opera singers. As a result of the preliminary test, 20 people were interviewed. In light of this, opera singers ' opinions about the effects of standard posture and singing on stage performance have been taken as sources and turned into findings. As a result, your posture, vocal technique opera singers on stage to comfort to the audience, projected to dramaturgy is a huge influence, and for many years, from opera singers to be able to sing comfortable and healthy to preserve their health and physical standard it was concluded that your posture is very important.