Fizik öğretmenlerinin akran öğretimi hakkında bilgi sahibi olma durumları ve tutumları
Knowledge levels and attitudes of physics teachers about peer teaching
  1. Tez No: 643344
  2. Yazar: GÜLSÜM SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, fizik öğretmenlerinin akran öğretimi tekniğinin kullanımına yönelik bilgi sahibi olma durumları ve tutumlarıyla, bu tutumlarına; cinsiyet, yaş, öğrenim düzeyi, akran öğretimi hakkında bilgi sahibi olma, akran öğretimi yöntemi ile öğretim gerçekleştirilmesi ya da akran öğretimi yöntemi ile işlenen bir derse katılma gibi değişkenlerin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Ankara İli Merkez İlçelerindeki çeşitli (Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi) türdeki devlet okullarında görev yapan toplam 136 fizik öğretmeni (N=136) katılmıştır. Tarama modelinin kullanıldığı, durum tespiti niteliğindeki bu nicel çalışmada, araştırma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden“kolay ulaşılabilirlik”örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler, Çirkinoğlu-Şekercioğlu (2011) tarafından geliştirilen“Akran Öğretimi Tutum Anketi”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılarak elde edilmiştir. Akran Öğretimi Tutum Anketi 27 maddelik iki bölümden oluşmaktadır. Anketin birinci bölümü, 5'li Likert tipinde 15 olumlu 11 olumsuz toplamda 26 maddeden oluşmaktadır. Anketin ikinci bölümü ise fizik öğretmenlerinin akran öğretimi tekniği ile ilgili genel görüş, düşünce ve değerlendirmelerini yazabilecekleri bir açık uçlu madde içermektedir. Akran Öğretimi Tutum Anketi;“yararlılık”,“ilgi”ve“anlaşılırlık”olmak üzere üç ana faktörde toplanmaktadır. Kişisel Bilgi Formu ise araştırmaya katılan fizik öğretmenlerinin cinsiyet, yaş, öğrenim düzeyi, akran öğretimi tekniğine yönelik bilgi sahibi olma, akran öğretimi yöntemi ile öğretim gerçekleştirilmesi ya da akran öğretimi yöntemi ile işlenen bir derse katılma değişkeni açısından durumları hakkında bilgi elde etmek amacıyla kullanılmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizi SPSS 23.0 istatistik yazılım programı ile sağlanmıştır. Verilerin analiz sürecinde öncelikle verilerin normal dağılım gösterip göstermediği belirlenerek elde edilen bulgular doğrultusunda, parametrik ya da non-parametrik testlerin kullanımına karar verilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, çalışmaya katılan fizik öğretmenlerinin“Akran Öğretimi Tutum Anketi”anket geneli ortalama puanlarının“katılıyorum”düzeyinde olmasına rağmen; anketin“yararlılık”,“ilgi”ve“anlaşılırlık”boyutlarında elde edilen ortalama puanların beklenen düzeyin altında olması, üzerinde düşünülmesi gereken bir durumdur. Çalışmaya katılan fizik öğretmenlerinin akran öğretimine ilişkin tutumları, yaş ve öğrenim düzeyi değişkenleri açısından farklılık göstermezken, cinsiyet değişkeni açısından“İlgi”alt faktörü bağlamında erkek öğretmenler lehine çalışmaktadır. Bununla birlikte fizik öğretmenlerinin akran öğretimine ilişkin tutumları, akran öğretimine yönelik bilgi sahibi olma, akran öğretimi yöntemi ile öğretim gerçekleştirilmesi ya da akran öğretimi yöntemi ile işlenen bir derse katılma değişkeni açısından farklılık göstermektedir. Elde edilen bulgular ışığında, fizik derslerinde akran öğretimi tekniğinin kullanımına yönelik tespit edilen sorunların çözümüne yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, knowledge levels and the attitudes of physics teachers towards the use of peer teaching technique were examined. In addition to this, it was aimed to examine the effects of variables such as gender, age, education level, having knowledge about peer education, teaching with peer teaching method, or attending a lesson taught with peer teaching method on the attitudes of teachers towards peer teaching. A total of 136 physics teachers (N=136) working in various public schools (Anatolian High School, Science High School, Vocational and Technical Anatolian High School and Anatolian Imam Hatip High School) in the Central Districts of Ankara Province participated in the study. In this quantitative study, which uses a survey model, as a due diligence,“easy accessibility”sampling method, which is one of the purposeful sampling methods, was chosen for determining the research group. The data obtained in the research was obtained by using the“Peer Teaching Attitude Questionnaire”and“Personal Information Form”developed by Çirkinoğlu-Şekercioğlu (2011). The Peer Teaching Attitude Survey consists of two parts with 27 items. The first part of the survey consists of 26 items in the 5-Likert type, 15 in the positive and 11 in the negative. The second part of the questionnaire includes an open-ended item on which physics teachers can write their general opinions, thoughts and evaluations about peer teaching technique. Peer Teaching Attitude Survey; it is gathered in three main factors:“usefulness”,“interest”and“intelligibility”. The Personal Information Form was used to obtain information about the status of physics teachers participating in the study in terms of gender, age, level of education, knowledge of peer teaching technique, teaching with the method of peer teaching, or participation in a lesson taught with the method of peer teaching. The analysis of the quantitative data obtained was provided by the SPSS 23.0 statistical software program. In the process of analyzing the data, firstly, it was decided whether the data show normal distribution or not, and it was decided to use parametric or non-parametric tests. According to the findings of the study, although the“Peer Teaching Attitude Survey”questionnaire average scores of the physics teachers participating in the study were at the level of“I agree”; The fact that the average scores obtained in the“usefulness”,“interest”and“intelligibility”dimensions of the questionnaire are below the expected level is a situation that should be considered. While the attitudes of physics teachers participating in the study regarding peer education do not differ in terms of age and education level variables, they work in favor of male teachers in the context of the“Interest”sub-factor in terms of gender variable. However, the attitudes of physics teachers towards peer teaching differ in terms of having knowledge about peer education, conducting teaching with peer teaching method, or attending a lesson taught with peer teaching method. In the light of the findings obtained, various suggestions were made for the solution of the problems detected in the use of peer teaching technique in the courses of physics teachers.