Millî Eğitim Bakanlığı e-sınav sisteminin e-devlet kazanımları bağlamında incelenmesi
Investigation of e-exam system of the Ministry of Aducation in the context of e-government gains
- Tez No: 643385
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKSEL BENSGHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bilgi yönetiminin sistemli bir şekilde sağlandığı ve bilginin işlendiği e-Devlet uygulamaları yeni yönetim anlayışında sorunların çözümünde sıkça karşımıza çıkmaktadır. E-Devlet uygulamalarının kamu yönetiminde geniş çaplı bir dönüşüme yol açtığı düşünülmektedir. Ülkemizde Millî Eğitim Bakanlığı da verdiği kamu hizmetlerinde gelişen teknolojiyi göz önünde bulundurarak yeni yazılım ve uygulamalar geliştirmektedir. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan merkezî sınavların elektronik ortamda yapılmasına yönelik adımlar bunun bir göstergesidir. Gelecek yıllarda kâğıt-kalemle yapılan merkezî sınavları büyük oranda bitirerek yerine bilgisayar başında e-Sınav sistemini getirmeyi hedefleyen Millî Eğitim Bakanlığı bu hedeflerini gerçekleştirirken bu kurduğu sınav sistemiyle kamu yönetimindeki e-Devlet beklentilerini ne denli karşılayabilmektedir? Çalışma kapsamında MEB e-Sınav sisteminin verimliliği, işlevselliği, kırtasiyeciliğin ve maliyetlerin azalmasına etkisi, şeffaflık, hesap verebilirliğe etkisini anlamaya yönelik nitel bir durum çalışması yapılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme ve katılımcı gözlem teknikleri kullanılarak nitel veriler toplanmış, veriler kıyaslanmıştır. Sonuç olarak e-Sınav sisteminin bahsi geçen e-Devlet kazanımlarını büyük oranda karşıladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
E-government applications, where information management is provided systematically and information is processed, are frequently encountered in the solution of problems in the new management approach. It is thought that e-government applications lead to a wide transformation in public administration. In our country, the Ministry of National Education is developing new software and applications considering the developing technology in public services. The steps towards the centralized examinations conducted by the Ministry of National Education in electronic environment is an indication of this. The Ministry of National Education, which aims to replace paper based centralized exams with e-Exams on computers in the coming years, can fulfill the expectations of e-Government in the public administration with this exam system? Within the scope of the study, a qualitative case study was carried out to understand the efficiency, functionality, effect of paperwork, effect of decreasing costs, transparency and accountability. Qualitative data are collected by using semi-structured interview and participant observation techniques and the data are compared. As a result, it has been determined that the e-Exam system meets the defined goals of e-government.