Seyyid Abdullah b. Muhammed el-Hüseyni (Nukrekâr)'nin Şerhu'l-Fevâidi'l-Gıyâsiyye adlı eserinin tahkik ve tahlili
Inspection and analysis of Seyyid Abdullah b. Muhammed el-Hüseyni (Nukrekâr)'s work named Şerhu'l-Fevâidi'l-Giyâsiyye
- Tez No: 643409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
Nukrekâr, hicri sekizinci yüzyılda yaşamış zamanının Zemahşerisi olarak adlandırılacak kadar usûl ilimlerinde mahir olan, özellikle dil ve fıkıh alanlarında şerh tarzında eserler kaleme alan bir âlimdir. Sekkâkî'nin eseri Miftâhu'l-Ulum'un iki önemli özetinden biri olan Îci'nin kaleme aldığı Fevâidü'l Gıyâsiyye'ye şerh yazan Nukrekâr, bu anlamda Sekkâkî ve Îcî çizgisinde, akli ilimlerden olan mantık ve vaz ilmi çizgisinde bir eser yazmıştır. Kütüphanelerimizde yazma eser halinde bulunan bu eserin tahkikli neşrini yaparak ilim dünyasının istifadelerine sunmak tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Fevâidül Gıyâsiyye'ye yazılan 19 şerhten farklı olarak, Nukrekâr bu eserinde çok daha özgün ve yalın bir dil kullanarak diğer tüm şerhlere de kaynaklık yapacak bilgiler kaleme almıştır. Mantık ve vaz ilmi çerçevesinde metni şerh ederek belâgat çalışmaları için önemli bir kaynak oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Nukrekâr is a scholar who lived in the hijri 8th century and was skilled enough in the sciences of the usul to be called as Zamehseri in his time, especially in the fields of language and fiqh, who wrote works in the style of commentary. Nukrekâr wrote a commentary on Fevâidü'l Gıyâsiyye which is written by İcî and one of the two important summaries of Sekkâkî's Miftah'ul-Ulûm. He wrote this commentary in the way of Sekkâkî and Îcî, in the line of logic and psalm which are among the mental sciences. Making the edition critique of this work, which can be found as a manuscript in our libraries, and present it to tje benefit of the academic world is the goal of our dissertation. Unlike the other 19 commentaries written on Fevâidül Gıyâsiyye, Nukrekâr used a much more original and plain wording in this work and wrote information that will serve as a source for all other commentaries. He wrote an important source for eloguence studies by interpreting the text within the framework of logic and wad'.