الشيخ عبد الكريم الدبان حياته وآثاره وآرائه الكلامية
Abdülkerim Ed-Deban'ın hayatı, eserleri ve kelâmî görüşleri
- Tez No: 722697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KILIÇ ASLAN MAVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Abdülkerim ed-Deban'ın tam adı Abdülkerim b. Hammadi b. Hudair b. Abdurrezzak b. Halid b. el-Seyyid b. Abdullah'tır. Kendisini tanıyan bilginler onu büyük bir âlim, seçkin bir fakih ve muhakkik, âbid ve zahit bir kimse olarak nitelendirmektedir. 1910 yılında doğan Deban, Kur'an-ı Kerim'i Tikrit şehrinde öğrendi. Mutevazılığı ve sadeliğiyle dikkat çeken Abdülkerim ed-Deban ilmi eserleri okuyup incelemeye düşkün bir kimse olarak tanınır. Ahmed b. Muhammed Emîn, Davud et-Tikritî gibi Musul âlimlerinden icazet almıştır. Dr. Ahmed Hasan et-Tâhâ as-Sâmarraî onun yetiştirdiği talebeler arasındadır. Çeşitli ilmi çalışmaları bulunan Deban, verdiği ders ve vaazlarla yetinmemiş, aynı zamanda vaktini tefsir, hadis, fıkıh, usul, sarf, nahiv, edebiyat, şiir, tasavvvuf ve mantık gibi çeşitli sahalarda telif eserler vücuda getirmeye adamıştır. Usul-i fıkıh alanında Taceddin es-Sübkî'nin Cem'u'l-Cevâmi' adlı eserine yazdığı Şeru'l-Cedîd adlı şerhi ve fıkıh alanında Mecmûat fetâvâ Abdülkerin ed-Deban adlı eserinin yanı sıra ferâiz ve miras hukuku alanında kaleme aldığı bir risalesi bulunmaktadır. Arap dilinde Tavzîhu Katri'n-Nedâ ve Belli's-Sadâ adlı eseri ile el-Behcetü'l-merdıyye alâ Şerhi'l-Elfiyye haşiyesine ek olarak Tavzîhu't-telhîs ile sarf, aruz ve şiir kafiyesine dair bir risale kalame almıştır. Ayrıca yeme içme kültürü ve hadis rivayetine dair risaleleri de vardır. Kelâm sahasında ise Adudüddin el-îcî'nin Aḳāʾidü'l-ʿAḍudiyye adlı eserine Celâleddin ed-Devvânî tarafından yazılan şerh üzerine bir haşiye çalışması bulunmaktadır. Abdülkerim ed-Deban'ın kelâmî kanularda çoğunlukla geleneksel Eş'arî görüşü muhafaza ettiği görünür.
Özet (Çeviri)
Abdülkerim ed-Deban's full name is Abdülkerim b. Hammadi b. Hudair b. Abdurrezzak b. Khalid b. al-Sayyid b. Abdullah. Scholars who knew him describe him as a great scholar, an outstanding jurist and a scholar, a devout and ascetic person. Born in 1910, Deban learned the Quran in the city of Tikrit. Abdülkerim ed-Deban, who draws attention with his modesty and simplicity, is known as a person who is fond of reading and examining scientific works. Ahmed b. He received permission from Mosul scholars such as Muhammed Emin and Davud et-Tikriti. Dr. Ahmed Hasan et-Tâhâ as-Sâmarraî is among his students. Deban, who has various scientific works, is not content with the lectures and sermons he gives, but also dedicates his time to creating copyrighted works in various fields such as tafsir, hadith, fiqh, method, sarcasm, syntax, literature, poetry, mysticism and logic. In the field of Usul-i fiqh, Taceddin es-Sübkî's commentary on his work Cem'u'l-Cevâmi' called Şeru'l-Cedîd and in the field of fiqh, Mecmûat fetâvâ Abdülkerin ed-Deban, as well as a book he wrote in the field of ferâiz and inheritance law. There is a treatise. In addition to the annotation el-Behcetü'l-merdıyye alâ Şerhi'l-Elfiyye in the Arabic language Tavzîhu Katri'n-Nedâ ve Belli's-Sadâ, he wrote a treatise on the rhyme of consumables, prosody and poetry with Tavzîhu't-telhîs. There are also treatises on eating and drinking culture and hadith narration. In the field of kalam, there is an annotation work on the commentary written by Celâleddin ed-Devvânî to Aḳāʾidü'l-ʿAḍudiyye by Adudüddin al-îcî. Abdul Karim ed-Deban seems to have mostly preserved the traditional Ash'ari view in theological laws.