Türk ceza hukukunda müşterek faillik
Joint participation in Turkish criminal law
  1. Tez No: 643411
  2. Yazar: HÜSEYİN DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tezin konusu olan müşterek faillik, Türk Ceza Kanunu'nun“Faillik”başlığı altındaki 37. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre“Suçun kanuni tanımında yer alan fiili birlikte gerçekleştiren kişilerden her biri, fail olarak sorumlu olur.”İştirak kavramı, suçun birden fazla kişinin katkısı ile işlenmesini ifade eder. Türk Ceza Hukukunda iştirak, faillik ve şeriklik olarak ikiye ayrılır. Failin sorumluluğu kendi fiilinden kaynaklanmakta iken, şerikin sorumlu tutulabilmesi için bağlılık kuralına ihtiyaç vardır. Faillik; müstakil faillik, dolaylı faillik ve müşterek faillik olarak üç başlık altında incelenir. Bu çalışma münhasıran müşterek faillik ile ilgili olduğu için iştirak müessesesi ile bağlantılı diğer başlıklara ilgisi dâhilinde temas edilmiştir. 5237 sayılı TCK'nın iştirake ilişkin düzenlemeleri mülga 765 sayılı kanuna göre farklı ve etkin olduğu, ceza sorumluluğunun kapsamını eski kanuna göre genişlettiği için özellikle müşterek failliğin kapsamı ve sınırı konusunda uygulamada yaşanan tereddütler ortadan kaldırılmak istenmiştir. Bu çalışmada öncelikle iştirak kavramı tartışılarak fail ve şerik ayrımı ortaya konulmaya ve müşterek failin konumu belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra Türk Ceza Hukuku'nda müşterek faillik kurumu detaylarıyla incelenmeye çalışılmıştır. Nihayet müşterek faillik diğer iştirak çeşitleri ile karşılaştırılmış ve böylece inceleme konusu kurumun sınırlarının belirlenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Joint participation, which is the subject of this thesis, is regulated in article 37 of the Turkish Criminal Code under the title of“Perpetration”. Hereunder,“Each one of the persons who jointly execute the act defined as crime in the law is responsible from its legal consequences as the offender.”The concept of complicity refers to the crime being committed with the contribution of more than one person. Complicity in Turkish Criminal Law is divided into two as perpetration and secondary participation. While the responsibility of the perpetrator arises from his own action, the principle of accessoriness is needed in order to be held the accomplice responsible. Perpetration is examined under three headings as direct perpetration, indirect perpetration and joint participation. Since this study is exclusively concerned with joint participation, other topics related to the establishment of complicity have been touched upon if it is relevance. The regulations of the TCK numbered 5237 regarding complicity are different and effective than the repealed code numbered 765. It also expanded the scope of criminal liability more than the previous code. Therefore, the hesitations experienced in practice regarding the scope and limit of joint participation were tried to be removed. In this study, first of all, the concept of complicity is discussed, the distinction between the perpetrator and the secondary perpetrator and the position of the joint participant is tried to be determined. Afterwards, the institution of joint participation in Turkish Criminal Law was tried to examine in detail. Finally, the joint participation has compared with other types of complicity and thus, it is aimed that the limits of the institution subject to the investigation were determined.