Turizm sektörünün geleceği açısından sıcaklık indisleri ile termal biyoklimatik indisler arasındaki ilişkiler: Antalya örneği
Relationships between temperature indices and thermal bioclimatic indices in terms of the future of the tourism sector: The case of Antalya
  1. Tez No: 643413
  2. Yazar: SERHAT ŞENSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Meteoroloji, Turizm, Geography, Meteorology, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada Antalya'da Fizyolojik Eşdeğer Sıcaklık (FES), Turizm İklim İndisi (Tİİ), Isıtma ve Soğutma Gün-Derece (İGD, SGD) indisleri hesaplanmış ve bir termal algı anketi değerlendirilmiştir. 1960-2017 gözlem verisi ile hesaplanan termal konfor (FES) değerlerinde kıyı istasyonlarında konforlu zamanların ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde gündüz saatlerine, yaz mevsiminde ise gece saatlerine sıkıştığı, dağlık istasyonlar Elmalı ve Korkuteli'nde ise konforlu zamanların ilkbahar ve sonbahar gündüz saatleri olduğu görülmüştür. 2018-2098 projeksiyon periyotlarında ise kıyı istasyonlarının ilkbaharda RCP4.5 ve RCP8.5 senaryolarına göre hala konforlu kalacağı, bunun yanında RCP8.5 senaryosuna göre, Manavgat, Kemer, Finike ve Demre'de kış mevsiminde konforlu yılların ortaya çıkmaya başlayacağı hesaplanmıştır. Artan sıcaklıklara bağlı olarak FES değerlerinin tüm mevsimlerde ve tüm istasyonlarda artış eğiliminde olması, kışın kıyı alanlarında, sonbaharda da dağlık alanlarda termal konfora olumlu yönde etki edecektir. Değişen iklim termal konfor açısından fırsatlar ve tehditleri beraberinde getirecektir. Çalışmada indisler arası farklara da bakılmıştır. Antalya'da mFES değerleri soğuk dönemde nispi nem ve giysi katsayısı yüksek olduğundan FES'ten yüksek bulunmuştur. Hesaplanan Turizm İklim İndisi (Tİİ) sonuçlarına göre, Antalya'da turizme elverişsiz istasyon ve ay bulunmamıştır (Tİİ>50). Antalya'da bulunan istasyonlarda bimodal-bahar yükseği turizm konfor modeli bulunmuştur. Bu sonuç, FES sonuçlarıyla kısmen örtüşmektedir. Antalya termal konfor anketini cevaplandıran 240 kişiye göre katılımcılar en çok 09:00-11:00 ve 15:00-18:00 saatleri arasında denize girmeyi tercih etmekte; kendilerini 12:00-15:00 saatleri arasında konforsuz hissetmektedirler, kadınlar erkeklerden daha az güneşte ve saunada kalmaktadır. Sektör spesifik indislerden SGD'de artış, IGD'de azalış eğilimleri hesaplanmıştır. Yüzyılın sonuna doğru Antalya'nın kıyı istasyonlarında soğutma gereksinimleri ısıtma gereksinimlerinin RCP4.5 senaryosuna göre 4 katına, RCP8.5 senaryosuna göre 10 katına çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, Physiologically Equivalent Temperature (PET), Tourism Climate Index (TCI), Heating and Cooling Degree-Day (HDD-CDD) indices were calculated in Antalya and thermal perception questionnaire was evaluated. According to PET results calculated with the observation data of 1960-2017, comfortable times in coastal stations were stuck to daytime in spring and autumn and night hours in summer while mountainous stations Elmalı and Korkuteli were comfortable in spring and autumn daytime. In the 2018-2098 projection periods, it has been calculated that the coastal stations will still remain comfortable in the spring according to the RCP4.5 and RCP8.5 scenarios, while comfortable times will be occurred in Manavgat, Kemer, Finike and Demre in winter according to the RCP8.5 scenario. Increasing PET values will positively affect thermal comfort in coastal areas in winter and mountainous areas in autumn. Changing climate will bring opportunities and threats in tourism. In Antalya, mPET values were found higher than PET due to the high relative humidity and clo values in the cold period. According to the calculated TCI, every station in Antalya has been found suitable for tourism (TCI> 50). A bimodal-spring high tourism comfort model has been found in Antalya. According to the 240 people answered the Antalya thermal comfort questionnaire, the participants mostly prefer to swim between 09:00-11:00 and 15:00-18:00. They feel uncomfortable between 12:00 and 15:00. Towards the end of the century, the cooling requirements (CDD) at the coastal stations of Antalya will increase 4 and 10 times according to the RCP4.5 and RCP8.5 scenario respectively.