Vatandaşların trafik ve kasko branşlarındaki hasar süreçlerine yönelik algılarının belirlenmesi (Uşak ili örneği)
Determination of citizens 'perception of damage processes in traffic and insurance branches (Uşak case)
- Tez No: 643426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Küreselleşmeye bağlı olarak ulusal ve uluslararası alanda rekabetin arttığı bir ortamda gerek şirketlerin hizmet kaliteleri konusundaki çalışmalar gerekse sigortalıların şirketlerin hasar süreçlerini yönetim biçimlerine ilişkin beklentileri değişmeye başlamıştır. Gerek ekonomik kayıpların yaşanmaması ve ülkedeki ekonomi dengelerinin bozulmaması gerekse de rekabet ortamında ayakta kalmayı başarmak için, sigorta firmalarının, müşterilerinin ne beklediği konusunda sürekli olarak araştırma yapmaları ve kendilerine buna göre yön vermeleri gerekmektedir. Bu çalışmada, vatandaşların trafik ve kasko branşlarındaki hasar süreçlerine yönelik algıları araştırılmıştır. Araştırmanın verileri anket tekniği ve kolayda örnekleme yöntemi ile elde edilmiştir. Ankette yer alan ölçekle bireylerin trafik ve kasko branşlarındaki hasar süreçlerine yönelik algı ve tutumları ölçülmüştür. Hasar süreçlerine yönelik algı ve tutumlar keşfedici faktör analizi ile ortaya çıkartılmıştır. Araştırmanın diğer değişkenleri trafik sigorta veya kasko durumlarına yönelik değişkenlerden oluşmaktadır. Keşfedici faktör analizi ile ortaya çıkartılan algı ve tutumlarla araştırma değişkenlerinin özellikleri (kategorileri) arasındaki uyumluluklar veya ilişkiler çoklu uyum analizi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, eğitim düzeyi yüksek, evli ve kadın bireylerin sigorta sistemlerine daha fazla güvendiği, bunları faydalı bulduğu görülmüştür. Daha önce sigorta ürünü satın almış kimselerin suistimal algıları yüksektir. Bekar, erkek ve diğer katılımcılara göre genç olan kişilerin ise sigorta sistemlerine daha az güvendiği, bu sistemleri yavaş ve pahalı buldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In an environment where competition has increased in the national and international field has increased due to globalization, both the works on the service quality of the companies and the expectations of the insured regarding the management of the claims processes of the companies have started to change. In order to avoid economic losses and deterioration of the economic balance in the country, and to survive in the competitive environment, insurance companies should constantly research what their customers expect and give them direction accordingly. In this study, the perceptions of the citizens about the claims processes in the traffic and motor own damage branches were investigated. The data of the study were obtained by the survey technique and convenience sampling method. Individuals' perceptions and attitudes towards damage processes in traffic and automobile insurance branches were measured with the scale included in the questionnaire. Perceptions and attitudes towards damage processes were revealed by exploratory factor analysis. Other variables of the study consist of variables regarding traffic insurance or motor own damage situations. The compatibility or relationships between the perceptions and attitudes revealed by exploratory factor analysis and the characteristics (categories) of the research variables were examined by multiple cohesion analysis. According to the results obtained, it has been observed that married and female individuals with a high level of education trust more in insurance systems and find them useful. People who have bought insurance products before have a high perception of abuse. It has been observed that single, male and younger people than other participants rely less on insurance systems and find these systems slow and expensive.