Kültür politikaları bağlamında kültür endüstrilerinin mekansal etkisi: Kadıköy örneği
Spatial effect of culture industries in the context of culture policies: Example of Kadıköy
- Tez No: 643427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR GİRİTLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Political Science, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Kent ve Çevre Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Kültürün toplumsal faydalarının yanı sıra kapitalizmin bir parçası olarak ekonomik yönünün değerlenmesiyle gündeme gelen kültür endüstrileri, uluslararası ölçekte önem kazandığı gibi yerelde de kalkınmanın önemli bir parçası olarak değerlendirilmektedir. Kültür endüstrilerinin motoru haline gelen metropoller hem yaratıcı dünyanın yaratıcı bir mekanı haline gelmiş hem de bu kentlere pek çok yaratıcı/kültürel mekan eklenmiştir. Kısacası kültür endüstrilerinin potansiyel gücünün küresel çapta önem kazanmasıyla yaratıcı dünya yaratıcı kentlere, yaratıcı kentler ise yaratıcı mekanlara kapılarını açmıştır. Bu kapıların açılmasında kültürel politikaların önemli bir rolü bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında İstanbul ili Kadıköy ilçesinin, kültür endüstrilerinin bir parçası olarak kültürel mekanlara kapılarını açma deneyimleri incelenmiştir. Bu deneyimler üzerinden, kültür politikalarının, kültür endüstrilerinin mekânsallaşmasına bağlı olarak yeterli ve kapsayıcı bir çerçeve oluşturup oluşturmadığı değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda kültür politikalarının yetersizliğine ve ulusaldan yerele politikalar arası sistematik ve birbirini destekleyici bağlantıların eksikliğine yönelik görüşler desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Culture industries, which come to the agenda with the appreciation of their economic aspect as a part of capitalism as well as the social benefits of culture, are considered as an important part of local development as well as gaining importance on an international scale. Metropoles, which have become the engines of cultural industries, have become a creative space in the creative world and have added many creative/cultural places to these cities. In brief, with the potential power of cultural industries gaining global importance, the creative world has opened its doors to creative cities and creative cities to creative places. Cultural policies have an important role in opening theese doors. In this thesis, the experiences of opening the doors to cultural place as part of the culture industries of the district of Kadiköy in Istanbul are examined. Through these experiences, it has been evaluated whether cultural policies provide a comprehensive framework in line with spatial effects or not. As a result of this evaluation, the view regarding the insufficiency of cultural policies and the lack of systematic and supportive links of cross-policies from national to local are supported.