Waldorf yaklaşımına dayalı eğitim programının okul öncesi dönemdeki çocukların yaratıcılık ve bilişsel becerilerine etkisi
The effect of the Waldorf based education program on the creativity and cognitive skills of preschool children
- Tez No: 643473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZTÜRK SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmanın amacı; Waldorf yaklaşımına dayalı eğitim programının okul öncesi dönemdeki çocukların yaratıcılık ve bilişsel becerilerine etkisini incelemektir. Araştırmada deneysel araştırma modellerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Waldorf yaklaşımına dayalı eğitim programının uygulandığı bir okulda eğitim gören 32 çocuk deney grubunu, Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Programının uygulandığı Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet anaokulunda eğitim gören 45 çocuk kontrol1, özel anaokulunda eğitim gören 48 çocuk kontrol2 grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın bağımlı değişkenleri yaratıcılık becerileri ve bilişsel beceriler; bağımsız değişkeni ise Waldorf yaklaşımında uygulanan eğitim programıdır. Yaratıcılık becerilerinin ölçülmesi amacıyla veri toplama aracı olarak Hibrit Yaratıcılık Testi ve bilişsel becerilerin ölçülmesi amacıyla Renkli Progresif Matrisler Testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise SPSS programı kullanılmıştır. Çocukların yaratıcılık ve bilişsel beceri düzeylerinin deneysel işlem öncesi karşılaştırmak amacıyla ön testler için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmış ve ön testler arasında fark bulunmaması üzerine sekiz aylık bir sürede uygulanan deneysel işlem sonrasında uygulanan son testler Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak yaratıcılığın, esneklik, akıcılık, özgünlük alt boyutlarında ve toplam yaratıcılık puanlarında Waldorf yaklaşımına dayalı eğitim programının uygulandığı grubun lehine anlamlı bir sonuç bulunmuştur. Bilişsel becerileriler son test karşılaştırılmasında ise gruplar arasında herhangi bir farklılık gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the research is to investigate the effects of Waldorf-based education program on creativity and cognitive skills of preschool children. A quasi-experimental design was used as the experimental research model for the research. 32 children from a Waldorf-based education program school constituted the experiment group, 45 children from a state kindergarten constituted the control1, and 48 children from a private kindergarten constituted the control2 group where for both schools the Ministry of National Education Preschool Education Program was applied. The dependent variables of the research are creativity skills and cognitive skills; The independent variable is the education program applied in the Waldorf approach. Hybrid Creativity Test was used to measure creativity skills, and Colored Progressive Matrices Test was used to measure cognitive skills. SPSS program was used in the analysis of the data. One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was applied for the pre-tests in order to compare the children's creativity and cognitive skill levels before the experimental process, and no significant differences were found for the pre-tests. The post-tests applied after the eight months of experimental process were compared with One-Way Analysis of Variance (ANOVA). As a result, a significant result was found in the sub-dimensions of creativity, flexibility, fluency, originality and total creativity, in favor of the group in which the Waldorf approach-based education program was applied. In the post-test comparison of cognitive skills, no significant difference was observed between the groups.