Dağ muşmulası bitkisinden bakır oksit nanopartiküllerinin yeşil sentezi, karakterizasyonu ve uygulamaları
Green synthesis, characterization and applications of copper oxide nanoparticles from mountain medlar plant
  1. Tez No: 643519
  2. Yazar: ÖZGE MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA ALTIKATOĞLU YAPAÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Metal nanopartiküller sahip oldukları üstün optik ve elektronik özelikleri sebebiyle günümüzde optoelektronik, kataliz, tıp, kimyasal/biyokimyasal sensörler gibi alanlardaki kullanımı yoğun olarak araştırılmaktadır. Nanopartiküllerin farklı tekniklerle başarıyla sentezlenmelerine karşın tekniklerin ucuz olmaması ve kullanılan zararlı kimyasalların çevresel ve biyolojik riskleri nedeniyle, son yıllarda çevre dostu, ucuz, biyomedikal ve ilaç uygulamalarına uyumlu sentez teknikleri üzerinde ilgi giderek artmaktadır. Bakır oksit nanoyapıları, yüksek süper iletkenler, sensörler ( katalitik , optik , elektrik , gaz sensörleri), yüksek mıknatıslı direnç malzemeleri ve organik-inorganik nano yapı kompozitlerinin hazırlanması gibi geniş uygulama yelpazesi nedeniyle önemli bir yer edinmiştir. Ayrıca kaplamalara veya plastik tekstillere dahil edildiğinde antimikrobiyal, antibiyotik ve mantar önleyici bir madde olarak kullanılabilir. Bakır oksit nanopartikülleri sonokimyasal yol, sol-jel yöntemi, hidrotermal yaklaşım, kimyasal banyo biriktirme, kimyasal indirgeme, vakumsuz ve döndürmeli kaplama sol-jel teknikleri gibi yöntemlerle üretilmektedir. Bu metotlar, nano partiküllerin sentezlenmesi, ayrılması ve saflaştırılması, enerji tüketimi ve tehlikeli kimyasalların kullanılması sürecini ölçeklendirme zorluğundan dolayı birçok dezavantaja sahiptir. Bu nedenle son yıllarda bir çok bitki kullanılarak bakır oksit nanopartikülleri yeşil sentez yoluyla sentezlenmektedir. Bu çalışmada; nanoteknoloji alanında yaygın olarak araştırılan bakır oksit nanopartiküllerin dağ muşmulası özü ile biyosentezi gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bakır nanopartiküller UV-VIS (Ultraviyole ve görünür bölge spektroskopisi), FT-IR (Fourier dönüşümlü infrared spektroskopisi), SEM (Taramalı elektron mikroskobu), ile karakterize edilmiştir. Ayrıca bakır oksit nanopartiküllerinin çeşitli boyar maddeler üzerindeki boya giderici özelliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of metal nanoparticles due to their optical and electronic properties has been investigated in many areas. Although they have been synthesized successfully with different techniques, Because of these techniques are not cheap and the environmental and biological risks of the harmful chemicals used, there has been increasing interest in environmentally friendly, inexpensive, biomedical and pharmaceutical compatible techniques in recent years. Copper oxide nanostructures, high superconductors, sensors (catalytic, optical, electrical, gas sensors), high-magnet resistance materials and the preparation of organicinorganic nanostructured composites have gained an important place due to the wide range of applications.Also, It can be used as an antimicrobial, anti-biotic and antifungal agent when incorporated into coatings or plastic textiles. Copper oxide nanoparticles are produced by sonochemical methods, sol-gel method, hydrothermal approach, chemical bath deposition, chemical reduction, vacuum-free and spin coating sol-gel techniques. The use of metal nanoparticles due to their optical and electronic properties has been investigated in many areas. Although they have been synthesized successfully with different techniques, Because of these techniques are not cheap and the environmental and biological risks of the harmful chemicals used, there has been increasing interest in environmentally friendly, inexpensive, biomedical and pharmaceutical compatible techniques in recent years. Copper oxide nanostructures, high superconductors, sensors (catalytic, optical, electrical, gas sensors), high-magnet resistance materials and the preparation of organicinorganic nanostructured composites have gained an important place due to the wide range of applications.Also, It can be used as an antimicrobial, anti-biotic and antifungal agent when incorporated into coatings or plastic textiles. Copper oxide nanoparticles are produced by sonochemical methods, sol-gel method, hydrothermal approach, chemical bath deposition, chemical reduction, vacuum-free and spin coating sol-gel techniques.