Web kullanımı madenciliği teknikleriyle bir öneri sistemi uygulaması geliştirilmesi
Developing a suggestion system application with web use mining techniques
  1. Tez No: 643531
  2. Yazar: ŞÜKRÜ CAN ŞAYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN ÇETİNYOKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Web hızla gelişen ve büyüyen bir ağdır. Bu ağ içerisinde çok büyük miktarda anlamlandırılmayı bekleyen veri bulunmakta ve bu veriler her bir ziyaretçi ile daha da genişlemektedir. Günümüzde bu büyüklükteki verilerin incelenip, anlamlandırılması veri madenciliği süreçleri ile mümkün olmaktadır. İş süreçlerinin web üzerine taşınması ile müşteri davranışlarının analizi ve bunları gelire dönüştürecek modellerin bulunması için de veri madenciliği teknikleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu süreçte en sık kullanılan yöntemlerden biri web kullanım madenciliğidir. Bu yöntem genel olarak web sunucusu erişim kayıtları üzerinden yapılan çalışmalardır. Fakat bu çalışmalar genel olarak yüksek miktarda ön işleme faaliyeti gerektiren süreçlerdir. Bu çalışma ile bu alanda yer alan veri kaynağının değiştirilmesi ve süreçte yapılan bu iyileştirme ile de daha etkin bir analizin yapılabileceği gösterilmiştir. Veri kaynağı olarak web erişim kayıtları yerine Google tarafından geliştirilen Google Analytics uyarlanarak bütünleşmiş veri kaynağı olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The web is a rapidly developing and growing network. There is a huge amount of data in this network waiting to be interpreted, and this data is expanding with each web visitor. Nowadays, it is possible to analyze data and get meaningful results with data mining processes. Today businesses moves their work processes to internet. Data mining techniques have been used in order to analyze customer behavior on web and to find models that will turn them into revenue. One of the most commonly used methods in this process is web usage mining. This method is generally done through web server access logs files. However, these studies are generally require a high amount of pre-processing job. In this study, it is aimed to change the data source in this field and to make a more effective analysis with this changed data source.