Analitik hiyerarşi süreci ve veri madenciliği teknikleriyle hibrit bir karar destek sistemi uygulaması: kovid19 tanısı
A hybrid decision support system application with analytic hierarchy process and data mining techniques: diagnosis of COVİD 19
  1. Tez No: 867525
  2. Yazar: AHMET BURSALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SUNER KARAKÜLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoistatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yapay zeka tabanlı teşhislerin doğruluğu, veri madenciliği yaklaşımlarıyla önemli ölçüde arttırılmaktadır. Bu çalışmada, veri madenciliği teknikleriyle Kovid19 teşhisi konan hastalar arasında tam kan sayımı (hemogram) değerlerinin analizinde sınıf dengesizliği sorununu ele alan bir özellik seçimi yöntemi kullanılmıştır. Çok kriterli karar verme yaklaşımlarından biri olan analitik hiyerarşi süreci (AHP) yöntemi, dengeli veri setindeki az sayıda değişkene uygulanmıştır. Makine öğrenmesi ile oluşturulan değişkenlerin önceliği AHP yaklaşımı ve uzman görüşleri kullanılarak belirlenmiş ve kamuya açık veriler kullanılarak bir karar modeli geliştirilmiştir. Bu karar modeline dayalı bir web uygulaması oluşturularak karar destek sisteminin son kullanıcılara hizmet etmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, karar destek sisteminin kullanışlılığını değerlendirmek ve kullanıcı memnuniyetini ölçmek için bir değerlendirme de yapılmıştır. Bu karar destek sistemi, hastaneye enfeksiyon şüphesiyle başvuran bireylerin Kovid19 durumunun belirlenmesi için görüntüleme ve PCR test sonuçlarının elde edilmesini beklerken hemogram verilerinin öngörücü bir araç olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Sonuç olarak, hasta daha hızlı izole edilebilir ve ilk tedavi daha erken başlanabilir olacaktır.
Özet (Çeviri)
The accuracy of AI-based diagnoses is significantly improved by data mining approaches. In this study, a feature selection method that addresses the problem of class imbalance in the analysis of complete blood count (hemogram) values among patients diagnosed with Covid19 using data mining techniques was used. The analytic hierarchy process (AHP) method, one of the multi-criteria decision making approaches, was applied to a small number of variables in the balanced data set. The prioritization of variables generated by machine learning was determined using the AHP approach and expert opinions, and a decision model was developed using publicly available data. A web application based on this decision model is created and the decision support system is intended to serve end users. An evaluation was also conducted to assess the usefulness of the decision support system and to measure user satisfaction. This decision support system enables the use of hemogram data as a predictive tool while waiting for imaging and PCR test results to determine the Covid-19 status of individuals admitted to the hospital with suspected infection. As a result, the patient can be isolated faster and initial treatment can be started earlier.