Düzce ilinde anaokuluna giden çocuklarda obezite ve ilişkili faktörler
Obesity and related factors in kindergarten in Düzce
  1. Tez No: 643537
  2. Yazar: AYŞE PESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SENİH MAYDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmada Düzce'de iki anaokuluna devam eden 3-5 yaşları arasındaki çocuklarda obezite sıklığı ve obezite ile ilişkili risk faktörlerinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılında Şükran Öney Anaokulu ve Merkez Anaokulu öğrencileri ile yapılmıştır. Çalışmanın yapıldığı dönemde Şükran Öney Anaokulunda 143, Merkez Anaokulunda 133 olmak üzere toplam 276 öğrenciden 275'inin (%99,6) boy ve kilo ölçümleri yapılmıştır. Öğrenci velilerinin tamamına 49 sorudan oluşan anket formları öğretmenler aracılığı ile veya okula gelen velilere araştırmacı tarafından dağıtılmıştır. Ailelerin 198 tanesi (%71,7) anket formlarını doldurmuştur. Boy ve kilo ölçümlerinin değerlendirilmesinde WHO Antro ve WHO Antroplus programları, verilerin analizinde spss paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, determination of obesity and obesity related risk factors in children between the ages of 3-5 who attend two kindergartens in Düzce; It is aimed to inform the families of children who are found to be overweight and obese. Materials and metods The research was carried out with Şükran Öney Kindergarten and Central Kindergarten students in 2018-2019 academic year. In the study period, height and weight measurements of 275 (99.6%) of 276 students, 143 of whom were in Şükran Öney Kindergarten and 133 in Central Kindergarten, were measured. The questionnaire forms consisting of 49 questions were distributed to all parents of the students through teachers or by the researcher to the parents who came to the school. 198 families (71.7%) completed the questionnaire forms. WHO Antro and WHO Anthroplus programs were used to evaluate the height and weight measurements, and the spss package program was used to analyze the data.