Co double graflar üzerine bazı parametreler
Some parameters of Co double graphs
- Tez No: 643555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT AKGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Graf Teori karmaşık gözüken bir çok problemin çözümünde kullandığımız ve bu karmaşık problemi daha basit ve anlaşılabilir bir hale getirerek o problemi çözmemizi kolaylaştıran bir yapıdır. Bu yapı sayesinde bir çok alanda kolaylık elde edilmiştir. Tez 4 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez boyunca karşımıza çıkacak olan Graf Teorinin temel tanım ve özelliklerinden bahsedilmektedir. İkinci bölümde çalışmanın temel konusu olan graf parametreleri ve double graflar üzerine literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde Co Double Grafların temel tanımı verilerek bazı graf çeşitleri için parametre değerleri hesaplanmıştır. Ve son bölümde de sonuçlar tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Graph Theory is a structure that we use for solving many problems that seem complicated and which makes this complex problem simpler and more understandable and makes it easier for us to solve it. Thanks to this structure, convenience is obtained in many areas. This thesis contains four main sections. In the first section, the basic definitions and properties of Graf Theory, which we will encounter throughout the thesis, are mentioned. In the second section, literature review was done about the graph parameters and double graphs, which are the main subject of the study. In the third section, by giving the basic definition of Co Double Graphs, parameter values are calculated for some graph types. And in the final section, the results are discussed and suggestions are made.