The effect of brand equity on intrinsic and extrinsic motivations of consumers for luxury consumption tendency
Marka değerinin tüketicinin lüks tüketim eğilimindeki içsel ve dışsal motivasyonlarına etkisi
- Tez No: 643554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKAGÜN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tüketim günümüzde sadece temel ihtiyaçları karşılamak için gerçekleşmemektedir. Küreselleşmenin de etkisiyle birlikte tüketicilerin tüketim tercihleri ve tüketim anlayışı da değişmektedir. Bu anlamda bazı tüketiciler gösterişçi tüketime yönelirken bazıları da sade ve basit yaşam tarzını benimsemiştir. Günümüzde kadınlar çalışma hayatında ve sosyal hayatta varlıklarını hissettirmekte ve ekonomik bağımsızlığını ele alarak fark edilir bir çoğunluğa ulaşmıştır. Son yıllardaki sosyal ve finansal değişimler kadınların üreten ve tüketen toplumun önemli bir parçası olduğunu göstermektedir. Kadınların tüketime katılmaları yaş, medeni durum, eğitim seviyesi ve gelir seviyesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu çalışmanın amacı marka değeri ve bileşenleri olan marka sadakati, marka farkındalığı, algılanan kalite ve marka çağrışımlarının çalışan kadın tüketicilerin lüks ürün satın alma davranışına ve de lüks ürün satın alma eğilimine olan içsel ve dışsal motivasyonlarına olan etkisini incelemektir. Araştırmanın evrenini Türkiye'nin en büyük üç ili olan Ankara, İstanbul ve İzmir'deki 18 yaş üstü çalışan kadın tüketiciler oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak için anket yöntemi kullanılmış ve verileri değerlendirmek için 3 farklı ölçekten yararlanılmıştır. Elde edilen veriler istatistik paket programı SPSS 25.0 ile analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için parametrik bir test olan Çoklu Regresyon Analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; araştırmanın örneklemini oluşturan çalışan kadınların, lüks buldukları ürün gruplarından ayakkabı tercih ettikleri görülmüştür. Tüketicilerin satın alma davranışlarında markanın önemli bir rol oynadığı görülmektedir. Marka değeri ve bileşenlerinin tüketicilerin lüks tüketimi eğilimi üzerine olumlu bir etkisi olduğu doğrulanmaktadır. Bu bileşenler arasında marka sadakati ve marka bilinirliğinin satın alma davranışında etkilerinin diğer bileşenlere göre daha fazla olduğu görülmektedir. Lüks tüketim eğilimi, tüketicinin kendini kabul etmesini ve sosyal tanınmasını sağlayan bir araçtır. Dışsal faktörlerle motive olmuş tüketicilerin lüks tüketime eğilimi, içsel faktörlerle motive olmuş tüketicilere göre daha yüksek olduğu çıkan sonuçlar arasında yer almıştır. Dışsal motive olmuş kadın tüketiciler, lüks ürünleri sadece kalitesi için değil aynı zamanda imaj ve diğerlerini etkilemek gibi sosyal amaçlar doğrultusunda da satın almaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Consumption is not only to meet basic needs today. Consumers' consumption preferences and understanding of consumption are also changing with the effect of globalization. In this sense, some consumers tend to conspicuous consumption, while others have adopted a plain and simple lifestyle. In today's world, women make their presence felt in both working and social life and at the same time, women achieved their economic independence and reached a noticeable majority. Social and financial changes in recent years show that women are an important part of producing and consuming society. Women's participation in luxury consumption varies according to age, marital status, education level, and income level. The intent of this study is to investigate the effects of brand equity and its dimensions - brand loyalty, brand awareness, brand associations, perceived quality - on the intrinsic and extrinsic motivations of working women consumers on luxury goods purchasing behavior and luxury consumption tendency. The universe of the research consisted of working woman consumers over the age of 18 and in Turkey's three-largest province of Ankara, Istanbul, and Izmir. In the research, the survey method has used to collect data, and 3 different scales have used to evaluate the data. The data obtained were analyzed with the statistical package program SPSS 25.0. The Multiple Regression Analysis methods, which is a parametric test, was used to define the relationship between variables. According to the results obtained in the study, it observed that working women, who constituted the sample of the research, preferred shoes from the product groups they found luxurious. It has been seen that the brand plays a crucial role in the purchasing behavior of consumers. It has been confirmed that brand equity and its dimensions have a positive and decisive effect on the luxury consumption tendency. Among these dimensions, it is seen that the effects of brand loyalty and brand awareness on purchasing behavior are greater than other dimensions. Luxury consumption tendency is a tool that enables the consumer to accept himself and socialize. Consumers motivated by extrinsic factors have a higher propensity to consume luxury than consumers motivated by intrinsic factors. Externally motivated female consumers purchase luxury products not only for their quality but likewise for social purposes such as image and influencing others.