Critical thinking in adult literacy education: The perceptions and practices of adult educators
Yetişkin okuma-yazma eğitiminde eleştirel düşünce: Yetişkin eğitimcilerin algıları ve uygulamaları
  1. Tez No: 643568
  2. Yazar: HİLAL AYAN KARABATMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkin okuma-yazma kursu veren eğitimcilerin, okuma-yazma eğitiminde eleştirel düşünmeyi nasıl algıladıklarını ve uygulamalarını incelemektir. Bu nitel araştırmada, olgubilim araştırma deseni seçilmiş; 2 farklı halk eğitim merkezinden 11 katılımcı ile görüşülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre okuma-yazma kurslarının amacı sosyalleşme; bu kursların kursiyerlerin üzerindeki etkisi ise öz-yeterlilik, bağımsızlık ve sosyalleşme olarak bulunmuştur. Eğitimciler eleştirel düşünce ile okuma-yazma arasında bir ilişkinin var olduğunu ifade etmişlerdir. Buna rağmen, hiçbiri eleştirel düşünmenin açık ve kapsamlı bir tanımı verememişlerdir. Okuma-yazma kurslarının rolü ve etkisi hakkında daha radikal görüşler belirten katılımcılar dahi argümanlarını destekleyememişlerdir. Eğitimciler, kullandıkları öğretme yöntemlerinden bahsederken önceden yapılandırılmış ve eleştirel düşüncenin gelişmesine katkı sağlayabilecek yöntemlerden bahsetmemişlerdir. Ayrıca, eleştirel düşüncenin inşasının bir sonucu olarak ifade edilen ve kişisel ve toplumsal dönüşüme yardımcı olabilecek, öz-farkındalığın geliştirilmesi, güçlendirme, hayattan meseleleri sorgulama ya da empoze edilen rol ve sorumluluklara karşı itaatsizlik gibi göstergeler derinlemesine işlenmemiştir. Bu çalışma, yetişkin eğitimcilere, eleştirel düşünceyi baz alarak, yetişkin eğitimine daha dönüştürücü bir perspektiften bakmaları konusunda fikir sağlayabileceği için pratik bir değere sahiptir. Bu çalışmanın ayrıca, yetişkin eğitiminde eleştirel düşüncenin yeri ve önemi konusuna özgü̈ araştırma eksikliği bulunduğundan, ulusal ve uluslararası literatüre önemli katkılar sağlayabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the perceptions and practices of adult literacy educators in terms of critical thinking in adult literacy education. 11 participants from 2 public education centers in Istanbul were interviewed based on a phenomenological research design. Content analysis was conducted to analyze the data. The findings revealed that the educators regarded socialization as the main purpose of the courses. The educators reported that the literacy courses help the learners develop self-sufficiency, independence and confidence by teaching them new knowledge and skills, contributing to their socialization by engaging in adopting to society more extensively. The educators also reported that they find it important to develop critical thinking in the adult learners. Even though the educators commented on the relationship between critical thinking and adult literacy education, none of them provided a clear and comprehensive definition of critical thinking. Even the educators who reported more radical views on the role and impact of the courses were unable to support these arguments with clearly articulated statements and examples. The educators were unable to mention teaching methods and activities other than discussion and using specific materials such as reading books and writing letters for developing critical thinking in adult learners. This study has a practical value in that it may provide insights to adult educators to reflect on the purposes of adult education from a more transformative perspective based on critical thinking. This study may also provide a contribution to both national and international literature since there is a lack of research focusing on the role and significance of critical thinking in adult education.