Turizm girişimcilik eğiliminin belirlenmesi ve coğrafi bilgi sistemi ile haritalandırılması
Determining tourism entrepreneurship tendency and mapping it with geographical information system
  1. Tez No: 643575
  2. Yazar: OSMAN ÜNÜVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Turizm endüstrisi, günümüzün en önemli endüstri kollarından biri haline gelmiştir. Turizm endüstrisini bu denli önemli kılan birçok etken bulunmaktadır. İnsanlardaki yeni yerler görme arzusu, ekonomik olarak döviz etkisi, turizm için teknolojinin itici gücü vb. birçok etkenden dolayı turizm endüstrisi, tüm toplumlar için fazlaca önem kazanmıştır. İnsanların bu boyutlar içerisinde turizm hareketlerine katılımı, son yıllarda giderek artış göstermektedir. Bu gelişmeler sonucunda turizm sektörü içerisindeki ihtiyaçlar dizisi de giderek artığı gözlenmektedir. Ziyaretçilerin daha konforlu, ulaşılabilir, memnuniyet düzeylerinin yüksek olması turizm sektörü içerisinde önem kazanmıştır. Bu öznelerin sonucunda ortaya çıkan en önemli çıktı ise, turizm faaliyetlerinin yerel ve küresel anlamda yeni yatırımlar yapılması gereken bir sektör olduğu gerçeğinin anlaşılmasıdır. Turizm girişimciliği, endüstri içerisinde önemli bir boşluğu dolduran bir üretim faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gerçeklik, turizm faaliyetlerinin gün geçtikçe yeni iş fırsatları sunmasıyla birlikte turizm girişimcisi adı altında yeni bir girişimci tipi ve girişimcilik kültürü ortaya çıkarmasıdır. Bu tezin amacı, Konya'da turizm girişimciliği eğiliminin tematik haritalar aracılığıyla mekânsal olarak yorumlanmasıdır. Tematik haritalar, veriyi yorumlama, karşılaştırma ve sonuç elde etme imkânı tanımaktadır. Tematik haritalar aracılığıyla istatistikî olarak analiz yapmaya imkân veren işaretleştirme metotları kullanılmıştır. Bu amaca ulaşabilmek için Konya'da turizm verilerinin kayıt edildiği toplam altı kuruma ulaşılarak veriler elde edilmiş sonrasında veriler Map Info programına aktarılarak turizm girişimciliği eğilim haritalarına ulaşılmıştır. Son olarak Konya turizm girişimciliği eğilim katsayıları belirlenerek eğilim haritaları oluşturulmuş ve korelasyon hesaplamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tourism industry has become one of the most important branches of industry today. There are many factors that make the tourism industry so important. Thanks to factors such as the desire to see new places in people, the effect of foreign exchange economically and the driving force of technology for tourism, the tourism industry has gained great importance for all societies. The participation of people in tourism movements in this dimension has been increasing in recent years. As a result of these developments, the sequence of need in the tourism sector is observed to be gradually increasing. Providing the visitors with more comfortable and accessible service, and high satisfaction levels has gained importance within the tourism sector. The most important output that emerges as a result of these subjects is the understanding of the fact that tourism activities are a sector where new investments should be made locally and globally. Tourism entrepreneurship is a production factor that fills an important gap in the industry. This reality is that tourism activities offer new business opportunities day by day, and it creates a new entrepreneur type and entrepreneurship culture under the name of tourism entrepreneur. The aim of this research is to interpret the tourism entrepreneurship trend in Konya spatially through thematic maps. Thematic maps provide the opportunity to interpret, compare and achieve data. Marking methods which allow statistical analysis via thematic maps are used in this research. In order to achieve this goal, a total of six institutions where tourism data are recorded in Konya were reached and data were obtained, and then tourism entrepreneurship trend maps were reached by transferring the data to MapInfo software. At the next stage, a model of tourism entrepreneurship has been proposed.