Türkiye'de tekstil sektörünün genel ihracatımız içerisindeki yeri
- Tez No: 643576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Türkiye'de tekstil sektörü geniş bir yapıya sahiptir. Tekstil sektörü ekonomimiz açısından büyük önem taşımaktadır. Geçmişten günümüze birçok faktörden etkilenmiştir. Dünyada birçok ülke ile rekabet etmiştir. Tekstil sektörümüz dünyada 7. sırada yer almıştır. Tekstil sektörümüz genel ihracatımız içerisinde ikinci en büyük paya sahip olan sektörümüzdür. Bu sektörümüze ülke içinde ve yurt dışında büyük yatırımlar yapılmıştır. Asya krizi sonrası dünya genelinde tekstil sektöründe gerilemeler olmuştur. Amaç: Bu çalışmanın amacı tekstil sektörünün dünya genelinde ne durumda olduğunu vurgulamaktır. Ülkemizin ekonomisine nasıl etki ettiğini göstermektir. Hammadde üretimlerini incelemek ve yorumlamaktır. Tekstil sektöründe yaşadığımız zorlukları bulmak ve çözüm üretmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamı yazarken sayısal verilerden yararlandım. Tezimde sayısal rakamlara ve grafiklere yer verdim. Bulgular: Dünya genelinde sorunsuz ilerleyen tekstil piyasasını Asya Krizi etkilemiştir. Yaşanan kriz sonrasında tüm dünya ülkeleri olumsuz etkilenmiştir. Sonuç: Dünya genelinde sorunsuz ilerleyen tekstil piyasası birçok faktörden etkilenmiştir. Ekonomik krizler tekstil sektörünü yıkmıştır. Hammadde üretiminin tekstil sektörü açısından önemi anlaşılmıştır. Anahtar Kelime: Tekstil, hammadde, rekabet
Özet (Çeviri)
Introduction: The textile sector has a wide structure in Turkey. The textile sector is of great importance for our economy. It has been influenced by many factors from past to present. It has competed with many countries in the world. Our textile sector has been ranked seventh in the world. Our textile sector has the second largest share among our general exports. Major investments have been made in this sector in Turkey and abroad. After the Asian crisis, there have been regressions in the textile sector worldwide. Purpose: The aim of this thesis is to emphasize in the what kind of situation the textile sector is in the world. It is to show how our country affects our economy. It is to examine and interpret raw material productions. It is to find the difficulties we have in the textile industry and to produce solutions. Materials and Methods: I used numerical data while writing my thesis. I included numerical data and graphics in my thesis. Findings: The Asian Crisis adversely affected the textile market, which is running smoothly worldwide. After the crisis, all the countries of the world were negatively affected. Result: The textile market, which runs smoothly worldwide, has been affected by many factors. Economic crises has been destroyed the textile sector. Keyword: textile, raw material, competition