Orak hücre hastalığında retinal doku ve damar değişikliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of retinal tissue and vascular changes in sickle cell disease
  1. Tez No: 643582
  2. Yazar: NUHKAN GÖRKEMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NİHAL DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Orak Hücre Hastalığında Retinal Doku ve Damar Değişikliklerinin Değerlendirilmesi Giriş: Orak hücre hastalığı olan olgularda retinopatinin klinik bulguları ortaya çıkmadan, erken dönemde retina dokusu ve damar yapısı optik koherens tomografi anjiyografi ile değerlendirildi. Elde edilen verilerin tanısal değeri ve prognozdaki yeri araştırıldı. Gereç-Yöntem: Çalışmaya 25 orak hücre hastasının 50 gözü dahil edildi. Yirmi beş sağlıklı bireyin 50 gözü kontrol grubu olarak belirlendi. Hasta grubunun en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) belirlendi, tam oftalmolojik muayeneleri yapıldı. Optik koherens tomografi anjiyografi tetkiki (OKTA) uygulandı. Aynı işlem kontrol grubu için de yapıldı. Santral retina, fovea kalınlığı (μm), parafovea ortalama, üst, alt, nazal, temporal parafoveal alanda retina kalınlığı yazılımın otomatik özelliği ile ölçüldü OKTA'da yüzeyel ve derin kapiller pleksusun birlikte değerlendirildiği vasküler retina segmentinde, foveal avasküler zon (FAZ) mm2 olarak ve FAZ çevresindeki 1 mm yarıçaplı alandaki kapiller yoğunluk (FAZ Fractal Dimension) % olarak otomatize analiz edildi. Yüzeyel ve derin kapiller pleksusta, santral retina, fovea, parafovea, üst, alt, nazal, temporal kadran olmak üzere altı alanda damar yoğunluğu ölçüldü. Elde edilen tüm görüntüleme parametreleri kontrol grubu için de analiz edildi. Sonuçlar: Hastaların 16'sı (%64) kadın, 9'u (%36) erkek olup yaş ortalaması 17,6 ± 9,921 (4-44) idi. Hastaların 24'ü Hb-SS, bir tanesi Hb-SβThal genotipine sahipti. EİDGK hastaların tamamında Snellen eşelinde tam, logMAR cinsinden 0; ön segment biomikroskopik muayeneleri doğal, göz içi basınç değerleri normal sınırda idi. Temporal kadran retina kalınlığında iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olup (p=0,023) orak hücre hastalığı grubunda daha ince bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of Retinal Tissue and Vascular Changes in Sickle Cell Disease Purpose: In patients with sickle cell disease, retinal tissue and vascular structure were evaluated by optical coherence tomography angiography in the early period, before the clinical findings of retinopathy were revealed. The diagnostic value of the data obtained and its place in prognosis were investigated. Methods: 50 eyes of 25 patients with sickle cell disease were included in the study. 50 eyes of twenty-five healthy individuals were determined as the control group. The best corrected visual acuity (BCVA) of the patient group was determined and full ophthalmologic examinations were performed. Optical coherence tomography angiography examination (OCTA) was performed. The same was done for the control group. In the vascular retinal segment where the superficial and deep capillary plexus are evaluated together, foveal avascular zone (FAZ) in mm2 and capillary density (FAZ Fractal Dimension) in 1 mm radius area around FAZ in % was automated analyzed in the OCTA. In superficial and deep capillary plexus, vascular density was measured in six areas including central retina, fovea, parafovea, upper, lower, nasal, temporal quadrant. All the imaging parameters obtained were also analyzed for the control group. Results: 16 (64%) of the patients were female and 9 (36%) were male, and the mean age was 17.6 ± 9.921 (4-44). 24 of the patients had Hb-SS and one had HbSβThal genotype. In all patients, BCVA was full in Snellen chart and 0 in logMAR. Anterior segment biomicroscopic examinations were normal, intraocular pressure values were within normal limits. There was a statistically significant difference between the two groups in the temporal quadrant retinal thickness (p = 0.023) and was thinner in the sickle cell disease group.