Orak hücre hastalığında kemokin ailesinin bir üyesi olan fraktalkinin serum düzeyi ve gen ifadesinin araştırılması
Examınatıon of serum level and gene expressıon of fractalkıne, a member of the chemokıne famıly ın sıckle cell disease
- Tez No: 309998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Orak hücre hastalığında sitokin ve kemokinler üzerine yapılmış çok fazla çalışma mevcuttur. Bu çalışmada, inflamatuar bir hastalık olan orak hücre hastalığında kemokin ailesinin bir üyesi olan fraktalkinin hastalık patogenezindeki rolünü araştırmayı amaçladık.Gereç ve yöntemler: Çalışmaya 87 orak hücre hastalıklı ve 55 sağlam çocuk alındı. Hastaların tam kan sayımı, C-reaktif protein, tümör nekrozis faktör-alfa, interferon?gamma, fraktalkin serum düzeyi ve fraktalkin gen ifadesi için kan örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: There are numerous studies on cytokines and chemokines in sickle cell disease. We aimed in the present study to examine the role of fractalkine, a member of chemokine family, in the disease pathogenesis of sickle cell disease which is an inflammatory disease and to contribute to the literature by our findings.Materials and Methods: 87 children with sickle cell disease and 55 healthy children were enrolled in the study. Complete blood count, hemoglobin electrophoresis, C-reactive protein, tumor necrosis factor-alpha, interferon-gamma, serum level of fractalkine, and blood samples for gene expression of fractalkine were studied.