Yenı Makedon kimliğin inşası 'Üsküp 2014 Projesi'üzerine bir inceleme'
Building the New Macedonian identity: A study on the 'Skopje 2014 Project'
- Tez No: 643590
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KOMSUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
Bu tez 2006 yılında Makedonya'da VMRO DPMNE milliyetçi iktidarının başlatımış olduğu“antikleşme”süreci ve politikaları merkezinde bulunan“Üsküp 2014 Projesi”ni konu edinmektedir.“Antikleşme”süreci ve“Üsküp 2014 Projesi”Makedonların özellikle 1990'lardan sonra yaşadığı ulusal kimlik krizi ve Makedon ulusal düşüncesinin açmazının sonucudur. Zira Makedon milliyetçi düşüncesinin ve hareketinin ortaya çıktığından beri Balkanlar'daki tarihsel ve siyasal koşullardan ötürü Makedon ulusu ve ulusal kimliği bir kriz içinde yaşamıştır. Bu kriz Makedon ulusunun ve ulusal kimliğinin ötekiler“ tarafından tanımamasıyla ilgilidir. Daha somut olarak söylersek Makedonya'nın Bulgaristan, Sırbistan ve Yunanistan gibi komşu ülkeler tarafından tannmamasıdır. Bunların Makedonları ayrı bir etnik topluluk ve dolayısıyla Makedon ulusunun ve ulusal kimliğinin tanımaması Makedonların yaşamış oldukları ulusal kimlik krizini teşkil etmektedir. Ayrı bir Makedon etnik grubu için ilk fikirlerin ve Makedon pro-milliyetçiliğin ilk filizlerin ortaya çıktığı 19. yüzyılından bugüne kadar ayrı bir Makedon etnik veya ulusal grubu, özellikle slav kökenleri komşu halklar tarafından ya tamamen reddedilmiştir ya da ulusal kimliğinin bileşenleri olan dil, tarih, mitler vs. tanınmamıştır. Dolayısıyla Makedon ulusunun ve ulusal kimliğinin bu tanınmama veya inkar etme sistematik bir sorun teşkil etmiştir. Üsküp 2014 Projesi ile Makedonların maruz kaldığı bu sistematik krizi aşacak yeni ulusal anlatı ve yeni Makedon ulusal kimliği inşa edilme hedeflenmektedir. Bu yeni ulusal anlatı ve ulusal kimlik ise ”yeni" ve farklı tarihsel bir geçmişe dayandırılmaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the“Skopje 2014 Project”, which is at the center of the“antiquity”process and policies initiated by the VMRO DPMNE nationalist government in Macedonia in 2006. The“antiquity”process and the“Skopje 2014 Project”are the result of the national identity crisis that Macedonians experienced especially after the 1990s and the dilemma of Macedonian national thought. Because of the historical and political conditions in the Balkans since the emergence of Macedonian nationalist thought and movement, the Macedonian nation and its national identity have lived in a crisis. This crisis is about the non-recognition of the Macedonian nation and its national identity by the others. To put it more concretely, it is that Macedonia is not recognized by neighboring countries such as Bulgaria, Serbia and Greece. Their non-recognition of Macedonians as a separate ethnic community and of the Macedonian nation and national identity constitutes the national identity crisis Macedonians have experienced. From the 19th century, when the first ideas for a separate Macedonian ethnic group and the first sprouts of Macedonian pro-nationalism emerged, a separate Macedonian ethnic or national group, especially its slavic origins, has either been completely rejected by neighboring peoples or the language, history, myths that are components of national identity etc. not recognized. This non-recognition or denial of the Macedonian nation and national identity thus posed a systematic problem. With the Skopje 2014 Project, the aim is to build a new national narrative and a new Macedonian national identity that will overcome this systematic crisis that Macedonians are exposed to. This new national narrative and national identity is based on a“new”and different historical past.