Soğuk savaş sonrası döneminde Bulgaristan dış politikasında Makedonya konusu
Macedonian issue in foreign policy of Bulgaria during the post-cold war period
  1. Tez No: 823470
  2. Yazar: HAYRİ EMİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE KALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
Çalışmanın ana hedefi Bulgaristan'ın Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'ne yönelik dış politikasını ve ikili ilişkilerdeki gelişmeleri sosyal inşacılık çerçevesi kapsamında kavramsallaştırılması ve analiz edilmesidir. Soğuk Savaş sonrası dönemde Bulgaristan'ın Kuzey Makedonya'ya yönelik politikası ve ikili ilişkiler uluslararası ve bölgesel konjonktüre, karar alıcıların değerlerine, dış politika görüşlerine iç ve dış etkenlere bağlı olarak şekillenmiştir. Ayastefanos Barış Antlaşmasıyla (1878) elde ettiği, ancak Berlin Kongresiyle (1878) revize edildiği toprakların bir parçası olan Makedonya, Bulgarlaristan'ın“Ulusal Birleşme”amacı güden“Ulusal Kurtuluş Mücadelesi”nin merkezinde yer almıştır. İkinci Dünya Savaşından sona oluşturulan Makedon kimliği ve ulusu, Soğuk Savaş sonunda bağımsız ulus devletine kavuşmuştur. Bu dönemden sonra, ilişkiler iç ve dış politikadaki milliyetçiliğin etkisi altında devam ederken, kimlik inşası süreçleri karşılıklı olarak etkileşime girmiştir. Bulgaristan'ın Kuzey Makedonya'ya yönelik yeni bir yaklaşım tesis etmesi gerekli olmuş, ilişkilerde kurallar ve kırmızı çişzgiler belirlenmiştir. Bu bağlamda Bulgaristan, Makedon kimliğinin inşası sürecine ve uzun zamandır var olan Makedonizm doktrinine yönelik tutumu yeniden belirlenmiş, Kuzey Makedonya'ya yönelik politikası da ulusal çıkarlarına, Kuzey Makedonya'nın Bulgaristan'a yönelik tutumuna ve çizilen kırmızı çizgelere bağlı olarak gelişmiştir. Çalışmanın bir diğer amacı da dönemsel farklılıklar gösteren dış politika gelişmeleri ile Bulgaristan'ın Kuzey Makedonya ile olan ilişkilerinin sosyal boyutu da dahil olmak üzere kimlik-dış politika ilişkisi bağlamında ele almaktır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the study is to conceptualize and analyze Bulgaria's foreign policy towards North Macedonia and developments in bilateral relations within the framework of social constructionism. In the post-Cold War period, Bulgaria's foreign policy towards North Macedonia and bilateral relations have been shaped depending on the international and regional conjuncture, the values of the decision makers, their foreign policy views, and internal and external factors. The territory of Bulgaria according to the San Stefano Peace Treaty (1878) included Macedonia, which was revised at the Congress of Berlin (1878). For a long time after that, Macedonia was at the center of the“National Liberation Struggles”of the Bulgarians, which aimed at“National Unification”. The Macedonian identity and nation, which was built after the Second World War, attained an independent nation state at the end of the Cold War.. After this period, while the relations continued under the influence of nationalism in domestic and foreign politics, the processes of identity construction interacted with each other. It was necessary for Bulgaria to establish a new approach towards North Macedonia, rules and red lines were determined in relations. In this context, Bulgaria's attitude towards the construction process of Macedonian identity and the long-standing Macedonian doctrine has been redefined, and its policy towards North Macedonia has developed depending on its national interests, North Macedonia's attitude towards Bulgaria and the red charts drawn. Another aim of the study is to trace the foreign policy developments that show periodic differences, as well as the relations of Bulgaria with North Macedonia, including its social dimension, in the context of bilateral relations.