Beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının mesleklerine yönelik inançlarının incelenmesi
Preservice physical education and sports teachers' beliefs towards their professions
- Tez No: 643594
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada Hitit Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim görmekte olan beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının beden eğitimi ve spor öğretmenliği mesleğine yönelik inançlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiş olup elde edilen veriler“Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Mesleğine Yönelik İnanç Ölçeği”ve kişisel bilgi formu ile toplanmıştır. Ölçek 7'li likert tipindedir. 'Meslek aşkı' ile 'Beden eğitimi ve sporun değeri' şeklinde iki alt boyuttan ve on iki maddeden oluşmaktadır. Araştırmaya 2019-2020 eğitim öğretim yılında Hitit Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinin Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bölümünde öğrenim gören 211 öğrenci katılmıştır. Sonuç olarak, cinsiyet, sınıf düzeyi değişkenlerinde beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının mesleklerine yönelik inanç düzeyleri arasında istatistiksel anlamda fark varken; diğer değişkenlerde (akademik başarı, en uzun süre yaşanılan yer, gelir, anne-baba eğitim düzeyi, anne-baba çalışma durumu, lisanslı sporcu olma durumu ve spor dalı) mesleki inanç düzeyleri arasında fark yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate preservice physical education and sports teachers' beliefs towards physical education and sports teaching profession who study at the Faculty of Sports Sciences at Hitit University. The research is in the correlational survey model and the data obtained were collected by using the“Belief Scale for the Physical Education and Sports Teaching Profession”and personal information form. The scale is of 7-point Likert type. It consists of twelve items and two sub-dimensions:“sense of calling”and“value of physical education and sports”. 211 students from the Department of Physical Education and Sports Education, who studied at the Faculty of Sports Sciences at Hitit University in the 2019-2020 academic year, participated in the research. As a result, while there is a statistically significant difference between the belief levels of physical education and sports teacher candidates in terms of gender, class level variables; in other variables (academic success, place of residence for the longest time, income, parents 'education level, parents' employment status, status of being a licensed athlete and sport branch) there is no difference between professional belief levels.