Beden eğitimi öğretmeni adaylarının meslek öncesi öğretmen kimlik algılarının incelenmesi
Investi̇gati̇on of PRE - servi̇ce teachers' identi̇ty percepti̇ons of physi̇cal educati̇on teacher candi̇dates
- Tez No: 661379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ALINCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bilgi ve teknolojinin hızlı bir biçimde geliştiği bir dönemde eğitimin niteliği ve kalitesi oldukça önemlidir. Kaliteli bir eğitimin sağlanmasında öğretmenlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu anlamda öğretmenler sürekli öğrenci ile iletişim halinde oldukları için öğrenci üzerindeki etkilerinin yoğun olması ve öğretmenlerin eğitim sürecinde ortaya çıkan değişimlere karşı nasıl bir yol izleyeceği ön plana çıkmaktadır. Dolayısı ile öğretmenlerin mesleklerine olan bakış açısı ve öğretmen kimliği algısı oldukça önemlidir. Bu çalışmanın beden eğitimi öğretmeni adaylarının, meslek öncesi öğretmen kimlik algılarını belirlemek için yapılan betimsel bir çalışmadır. Çalışmanın evreni, Türkiye'nin farklı üniversitelerinde öğrenim görmekte olan, beden eğitimi öğretmeni adaylarından oluşmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise gönüllülük esasına dayalı olarak toplam 435 (223 erkek, 212 kadın) beden eğitimi öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde kişisel bilgi formu ile öğretmen adaylarının meslek öncesi öğretmen kimliğini belirlemek için, Friesen ve Besley (2013) tarafından geliştirilen ve daha sonra Arpacı ve Bardakçı (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan Meslek Öncesi Öğretmen Kimlik Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler bilgisayar ortamına kodlanarak SPSS 22.00 istatistik programı ile çözümlenmiştir. İstatistiksel yöntem olarak, betimsel istatistikle birlikte gruplar arası karşılaştırmalarda İkili gruplar için İndependent Sample t testi, çoklu gruplar için OneWay ANOVA testleri kullanılmıştır. Sonuç olarak, araştırma grubunun meslek öncesi öğretmen kimliklerine olan inançlarının oldukça yüksek olduğu, kadın öğretmen adaylarının yeterliliklerine ilişkin inançlarının erkek öğretmen adaylarından daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırma grubunun, kendini öğretmen olarak görme ve nitelendirme alt boyutunda 4.sınıfların diğer sınıf düzeylerinden daha yüksek inanca sahip oldukları görülürken not ortalaması açısından da notları yüksek olanların kendini öğretmen olarak görme ve nitelendirme inançlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca anne eğitim durumu lisans ve lisansüstü olanların öğretmen olmaya yönelik özgüven anlamlı bir şekilde artış gösterdiği tespit edilirken, baba eğitim durumunun herhangi bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The quality and quality of an education in which knowledge and technology develop rapidly is important. Teachers have great responsibilities in providing a quality education. In this sense, since teachers are in constant communication with the student, the effects on the student are intense and how teachers will proceed against the changes that arise in the educational process. Therefore, the perspective of teachers on their profession and the perception of teacher identity are very important. It is a despicing study conducted to determine the perceptions of pre-vocational teacher identity of physical education teacher candidates. The universe of the study consists of candidates for physical education teachers studying at different universities in Turkey. . A total of 435 (223 male, 212 female) physical education teacher candidates are the sample group of the study on a voluntary basis. In order to determine the pre-vocational teacher identity of the teacher candidates with the personal information form in obtaining the research data, the Pre-Vocational Teacher Identity Scale developed by Friesen and Besley (2013) and then adapted to Turkish by Arpacı and Bardakcı (2015) was used. The collected data was encoded into the computer environment and resolved with the SPSS 22.00 statistical program. As a statistical method, independent sample t test for binary groups and OneWay ANOVA tests for multiple groups were used in cross-group comparisons with decipletive statistics. As a result, it was determined that the research group's beliefs in pre-vocational teacher identities were quite high, while the beliefs of female teacher candidates regarding their qualifications were higher than those of male teacher candidates. It was determined that the research group had a higher belief in self-vision and qualifying sub-dimension than other class levels, while those with higher grades in terms of GPA had a higher belief in seeing and qualifying themselves as teachers. In addition, it was determined that the meds and graduates had a significant increase in self-confidence towards becoming teachers, while the father education situation did not have any effect.