Zor kolesistektomiler preoperatif değerlendirme ile öngörülebilir mi?
Can difficult cholescstectomies be predicted by preoperative evaluation?
  1. Tez No: 643597
  2. Yazar: DOĞUŞ DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAĞAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ Mouret tarafından 1987 yılında uygulanmasından bu yana laparoskopik kolesistektomi safra kesesi patolojilerinin tedavisinde önemli bir prosedürdür. Ancak bazı laparoskopik kolesistektomi ameliyatları zorlayıcı olabilmekte; istenmeyen komplikasyonlara ve hasta yatış sürelerinin uzaması gibi durumlara neden olabilmektedir. Çalışmamızın amacı laparoskopik kolesistektomi esnasında karşılaşılabilecek teknik zorlukları (zor kolesistektomi) tahmin etmede hastaların demografik bilgilerinin, özgeçmişinin, preoperatif laboratuvar ve ultrasonografik incelemelerinin değerini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM Bu prospektif çalışmada Mayıs 2018 ile Mayıs 2020 tarihleri arasında yapılan 701 laparoskopik kolesistektomi olgusu incelendi. Hastaların demografik bilgileri ile preoperatif laboratuvar ve ultrason bulguları değerlendirildi. Hastalar perioperatif bulgular ve gözlemsel olarak değerlendirilerek zor kolesistektomi grubu belirlendi. Gruplar kolesistektominin zorluk durumuna göre preoperatif olarak elde edilen parametreler yönünden karşılaştırıldı. BULGULAR Çalışma süresince, ortanca yaşı 51 olan 701 hastaya laparoskopik kolesistektomi operasyonu uygulandı. Hastaların %33'ü (n = 231) erkek iken; %67'si (n = 470) kadındı. 75 dakika ve üzerinde ameliyat sürelerine sahip hastalar zor kolesistektomi grubu olarak belirlendi. Bu grubun perioperatif değerleri incelendiğinde demografik ve özgeçmiş özellikler olarak; ileri yaş, yüksek ASA skoru olması, atak geçmişi olması, ERCP öyküsü olmak; fizik muayene bulgusu olarak Murpy bulgusunun olması; preoperatif laboratuvar değerleri olarak ise yüksek lökosit ve nötrofil sayısının olması; preoperatif ultrason bulgularından artmış safra kesesi duvar kalınlığı olması, perikolesistik mayi varlığı, operatif özellik olarak acil şartlarda yapılan operasyonların zor kolesistektomiyi neden olabileceği görüldü. SONUÇ İleri yaş, yüksek ASA skoru, atak ve ERCP öyküsü, Murpy pozitifliği, yüksek lökosit ve nötrofil sayısı, safra kesesi duvar kalınlığının 4 mm ve üzerinde olması, perikolesistik mayi varlığı, acil şartlarda gerçekleştirilen ameliyatlar zor kolesistektomiye neden olabilir. Bu kriterlerin zor kolesistektomiyi ön görmede kullanılabileceği düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Zor kolesistektomi, laparoskopik kolesistektomi, risk faktörleri
Özet (Çeviri)
Laparoscopic cholecystectomy has been a standard procedure for the removal of gallbladder since its first application by Mouret in 1987. However, some laparoscopic cholecystectomy operations can be challenging and cause unwanted serious complications such as prolonged hospital stays. The aim of this study is to investigate the role of preoperative laboratory and ultrasonographic examinations in predicting possible difficulties (difficult cholecystectomy) that may be encountered during laparoscopic cholecystectomy. MATERİALS AND METHODS In this prospective study, 701 laparoscopic cholecystectomy procedures performed between May 2018 and May 2020. The demographic features of the patients and preoperative laboratory and ultrasound findings were evaluated. Difficult cholecystectomies were determined by evaluating the patients' preoperative findings, and observations during the surgical procedure. Consequently, the groups were compared in terms of data obtained preoperatively according to the difficulty of cholecystectomy. RESULT During the study period, a total of 701 consecutive patients with a median age of 51 years underwent a laparoscopic cholecystectomy. 33% (n = 231) of the patients were male and 67% (n = 470) were female. Patients with operation times of 75 minutes or more were determined as difficult cholecystectomy group. Patients with difficult cholecystectomies had higher age, higher ASA score, history of an acute cholecystitis, Murphy's sign as a physical examination, and higher leukocyte and neutrophil counts than their respective counterparts. In addition, it was observed from the preoperative ultrasound findings that increased gallbladder wall thickness, presence of pericholesistic fluid, and operations performed in emergency conditions may cause difficult cholecystectomy. CONCLUSION Higher age, high ASA score, history of acute cholecystitis and ERCP, positive Murpy's sign, high leukocyte and neutrophil counts, ≥4 mm gallbladder wall thickness, presence of pericholistic fluid, and emergency operations can cause difficult cholecystectomy. It is thought that these criteria can be used to predict difficult cholecystectomies. KEYWORDS: Difficult cholecystectomy, laparsoscopic cholecystectomy, risk factors