Laparoskopik kolesistektominin zorluk derecesinin ameliyat öncesi bulgulara göre öngörülmesi
Presenting the difficulty level of laparoscopic cholecstectomy based on PRE-operational findings
- Tez No: 666687
- Danışmanlar: PROF. DR. BARLAS SULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Laparoskopik kolesistektomi;safra kesesi hastalıklarında standart cerrahi tedavi prosedürüdür.Laparoskopik yöntemin açığa kıyasla bir çok avantajı vardır.Biz bu çalışmada ameliyat öncesi hastanın laboratuvar tetkikleri,görüntüleme yöntemleri,hastanın klinik bulguları,özgeçmiş sorgulamasını kullanarak operasyonun zor geçip geçmeyeceği, açığa konversiyon riskini tahmin edip olası komplikasyonları önlemek veya azaltmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Retrospektif olarak yaptığımız çalışmamızda Ocak 2015-Aralık 2018 tarihleri arasında Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştıma Ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi kliniğinde yapılan 811 kolesistektomi ameliyatı incelendi.Vaka kontrol şeklinde 2 grup hasta grubu oluşturuldu.Laparoskopik başlanıp açığa geçilen 24 hasta vaka grubu olarak alındı.Direkt açık başlananlar,hasta yaşının 18 in altında olması,başka bir operasyonla beraber yapılmış kolesistektomiler dışlama kriterleri olarak belirlendi ve çalışmaya dahil edilmedi. Yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi gibi kriterler göz önünde bulundurularak 276 hasta seçilip kontrol grubu oluşturuldu.Belirlenmiş faktörlerin açığa geçmede etkili olup olmadığına bakıldı. BULGULAR Çalışmamızda açığa geçiş oranını %3,09 olarak bulduk.Açığa geçişte en önemli faktör safra kesesi duvar kalınlığının artışıydı.Yaptığımız çalışmada açığa geçişi etkileyen faktörler;ERCP öyküsü bulunması,geçirilmiş abdominal cerrahi öyküsü bulunması,CRP,LDH ve D.Bilirübin yüksekliği,kolesistit kolanjit atağı geçirme öyküsü,safra kesesi duvar kalınlık artışı,safra kesesinde adezyon varlığı,safra kesesi hidropsu,hartmana impakte taş olması,Callot diseksiyon süresinin 90 dk dan fazla olması olarak bulundu.Yaş,cinsiyet,VKI nin yüksek olması,ek hastalığın eşlik etmesi,AST,ALT,ALP,GGT,WBC,Amilaz,Lipaz yüksekliği,USG de perikolesistik mayi gözlenmesi,safra kesesinde skleroatrofi bulunması çalışmamıza göre anlamlı bulunmadı.Çalışmamızda ayrıca Sugrue skorlama sisteminin açığa konversiyon tahmini için kullanılabilecek bir yöntem olduğu gözlendi. SONUÇ Operasyon öncesi komplikasyonları öngörebilmek operasyona hazırlık imkanı tanır.Hastaya operasyon hakkında, doğabilecek komplikasyonlar hakkında, açığa geçilebilme ile ilgili bilgiler daha iyi verilmiş olur.Gerekirse operasyonun daha tecrübeli merkezde gerçekleşmesi sağlanabilir.Yapmış olduğumuz çalışmayla ameliyat öncesi belirteçlerin açığa konversiyona etkisini inceledik.Ayrıca Sugrue gibi skorlama sistemlerinin yeni çalışmalarla daha fazla geliştirilerek tüm kliniklerde ortak olarak kullanılabileceğini ifade ettik.
Özet (Çeviri)
Laparoscopic cholecystectomy is the standart surgical procedure for gallbladder diseases.Laparoscopic method has many advantages compared to open.In this study,we aimed to prevent or reduce possible complications by predicting whether the operation will be difficult or not, and the risk of open conversion, using the laboratory examinations,imaging methods,clinical findings of the patient and history questioning before the operation. MATERIALS AND METHODS In our retrospective study,811 cholecystectomy surgeries performed in the General Surgery Clinic of Kafkas University Faculty of Medicine Research and Application Hospital between January 2015 and December 2018 were examined.2 groups of patients were created as case control.24 patients who were initiated laparoscopically and passed open were considered as case group.The exclusion criteria were those that were started directly open,the age of the patient under 18,cholecystectomies performed together with another operation.And not included in the study.276 patients were selected by taking into consideration criteria such as age,gender,body mass index and a control group was formed.It was checked whether the determined factors were effective in conversion. RESULTS In our study,we found the rate of conversion %3,09. The most important factor in the conversion was the increase in gallbladder wall thickness.Factors affecting yhe conversion in the study we conducted are;history of ERCP,history of previous abdominal sugery,high CRP,LDH and D.BIL.,history of cholecystitis and cholangitis attack,increased gallbladder,hydrops of the gallbladder,impacted stone,Callot disection time was found to be greater than 90 minutes.Age,gender,high BMI,accompanying additional disease,AST,ALT,ALP,GGT,WBC,amylase,lipase elevation,observation of pericholecystic fluid on USG,presence of scleroatrophy in the gallbladder were not found significant compared to our study.In our study,it was also observed that the Sugrue scoring system is a method that can be used to predict open conversion. CONCLUSION Anticipating complications before the operation allows preparation for the operation.The patient is better informed about the operation,the complications that may arise and the conversion.If necessary,the operation can be carried out in a more experienced center.With our study, we examined the effect of preoperative markers on conversion. We also stated that scoring systems such as Sugrue can be developed further with new studies and can be used jointly in all clinics.