Computer aided design and simulation of an injection mold process for plastic gears
Plastik dişliler için bilgisayar destekli enjeksiyon kalıp proses tasarımı ve simülasyonu
  1. Tez No: 643600
  2. Yazar: MUSTAFA TAIFOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Güç aktarma dişlileri her çeşit makine için kritik elemanlardır. Bir şafttan diğerine tork ve döner hareketi iletmek için dişliler şaft, mil yatağı ve benzeri diğer elemanları kullanmaktadır. Konserve kutu açacağı gibi basit mekanizmalardan, helikopter şanzımanı gibi kompleks mekanizmalara kadar farklı uygulamalarda dişlileri bulabiliriz. Bu sebeple, hata yapılmaksızın gerekli işin yeterli şekilde yapılabilmesinde dişli tasarımı ve seçimi önemlidir. Metalik dişlilere göre daha hafif, sessiz ve ucuz olan plastik dişliler (nispeten orta yükleme kapasitesiyle), birçok uygulamada metalik dişlilerin yerini almaktadır. Ayrıca, plastik dişliler metal dişlilere göre kendinden yağlama, korozyona direnç ve daha fazla tolerans göstermektedir. Bu plastik dişliler azdırma, kalıptan dövme veya plastik üretim endüstrisinde ana proseslerden biri olan enjeksiyonlu kalıplama aracılığıyla üretilebilmektedir. İmalatta zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan toplu üretim işlemleri enjeksiyonlu kalıplama için kullanılmaktadır. Bu projede, enjeksiyonlu kalıplama tekniği ile plastik düz dişliler tasarlanmış ve üretilmiştir. Düz dişlinin (kalıba dökülmüş kısım) ve kalıp bileşenlerinin CAD model tasarımında Solidworks yazılımı kullanılmıştır. Solidworks'ün plastik modelleme aracı, enjeksiyon prosesinin plastik dolum simülasyonu için de kullanılmıştır. Akabinde, kalıp bileşenleri geleneksel CNC makinası ve kablo EDM kesim kullanılarak üretilmiştir. Daha sonra, PA6 GF30 plastik paletler kullanılarak plastik dişli ürünlerin üretimi için kalıp kullanılmıştır. Son olarak, kalıplanmış dişliler AGMA ve ISO standartlarına uygun olarak kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gears are critical machine elements used in power transmission. Gears are utilized with other elements such as shafts, bearings, etc. to transmit torque and rotary motion from one shaft to another. Gears can be found in many applications from simple mechanisms like a tin can opener to rather complex helicopter transmissions. Therefore, gear design or selection is essential for the required duty (job) to be performed satisfactorily without any failure. Plastic gears (with relatively moderate loading capacity) are replacing metallic gears in many applications since the plastic gears are lighter, less noisy, and cheaper compared to metallic gears. Besides, plastic gears represent self-lubrication, corrosion resistance, and more forgiving tolerances than with metal gears. These plastic gears can be produced by hobbing, stamping, or by injection molding, and injection molding is one of the essential processes in the plastic manufacturing industry. Injection molding is used for mass production operations where it saves time and cost of manufacturing. In this project, the plastic spur gears are designed and manufactured by the injection molding technique. The Solidworks software is used to design the CAD model of the spur gear (molded part) and the mold components. The plastic tool of the Solidworks, also, is used for plastic filling simulation of the injection process. Then, the mold components are manufactured by traditional CNC machining and wire EDM cutting. Later, the mold is operated to produce plastic gear products with the use of (PA6 GF30) plastic pellets. Finally, the molded gears are inspected according to AGMA and ISO standards.