Ratlarda n-metil D-aspartat ile indüklenmiş apopitozis modelinde trigonelline etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of trigonelline in rats with N-methyl D-aspartate induced apopythosis model
- Tez No: 643610
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜLKÜ ÇELİKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Trigonelline (TG) antiapopitotik, nöroprotektif ve antioksidan bir maddedir. Amacımız apopitozis modelinde TG'nin nöroprotektif ve antioksidan özelliğini değerlendirmektir. 42 adet Sprague Dawley rat rastgele altı gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna müdahale yapılmamıştır. Sham- kontrol grubuna intravitreal phosphate bufferd saline (PBS) enjeksiyonu yapılmıştır. Diğer gruplardaki ratlara ise intravitreal N-metil-D-aspartat (NMDA) enjeksiyonu yapılarak apoptozis indüklenmiştir. Sham grubuna herhangi bir tedavi verilmemiştir. Dördüncü gruba oral TG, beşinci gruba TG damla, altıncı gruba damla brimonidin tartarat (BT) tedavisi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Trigonelline (TG)'s antiapopitotic, neuroprotective and antioxidant substance. Our aim's to evaluate neuroprotective and antioxidant properties of TG in apoptosis model. No intervention was made to control group. Sham-control group was injected intravitreal phosphate bufferd saline (PBS). Rats in other groups, apoptosis was induced by intravitreal N-methyl-D-aspartate (NMDA) injection. No treatment was given to the sham group. Fourth group received oral TG, fifth group received TG drops, and sixth group received brimonidine tartrate (BT).