Göğüs ağrısı ile acil servise başvuran hastalarda 'Troponin only Manchester acute coronary syndrome skoru'nun' (Tek troponinli Manchester akut koroner sendrom skoru) , GRACE skoru ile karşılaştırılması
Comparison of 'Troponin only Manchester acute coronary syndrome score' (Single troponine Manchester acute coronary syndrome score) with GRACE score in patients with chest pain
- Tez No: 643609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN ÇOLAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GENÇ YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmada acil servisimize göğüs ağrısı nedeniyle başvuran ve NSTEMI tanısı konulan hastalarda GRACE ile T-MACS skorlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada Kasım 2019-Haziran 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Acil Tıp Kliniği'ne göğüs ağrısı ile başvuran Non ST akut koroner sendrom şüphesi olan toplam 310 olgunun dosyası retrospektif olarak tarandı. Çalışma grubundaki hastaların cinsiyeti, yaşı, troponin değeri, GRACE skoru, T-MACS skoru, AKS sayısı, T-MACS yüzdesi, GRACE Risk Sınıfı, MACE, GRACE toplam, 1 Aylık Mortalite ve T-MACS Risk Sınıfı değerleri hasta klinik dosya kayıtlarından alındı. Çalışmaya dahil edilen hastalar, T-MACS ile GRACE skorlarına göre MACE, AKS, mortalite durumları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 310 hastanın 142 tanesi (%45,8) erkek, 168 tanesi (%54,2) kadın idi. Yaş ortalaması 49(yaş aralığı18-92) idi. Ortalama mortalite yüzdesi 1, Çalışmaya katılan olguların toplam GRACE ortalama yüzdesi 68,14, T-MACS ortalama yüzdesi 10,25, AKS %5,5, MACE %6,5 idi. GRACE risk sınıflandırması 268(%86,5) düşük risk, 33(%10,6) orta risk, 9(%2,9) yüksek riskten oluşmaktaydı. T-MACS risk sınıflandırması 150(%48,4)'ü çok düşük risk, 72(%23,2) düşük risk, 75(%24,2) orta risk, 13(%4,2) yüksek riskten oluşmaktaydı. Cinsiyet ve yaş açısından AKS, 1 aylık mortalite ve MACE için istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (p>0,05). GRACE risk sınıflandırması açısından AKS ve 1 aylık mortalitenin yüksek risk sınıfındaki oranı, düşük riskten daha yüksekti ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı(p0,05). GRACE risk sınıflandırması açısından MACE'nin yüksek risk sınıfındaki oranı, düşük ve orta riskten daha yüksekti ve ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı(p0,05). T-MACS'in yüksek risk sınıfındaki AKS oranı, çok düşük risk, düşük risk ve orta riske göre daha fazla ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı(p0,05). Yüksek risk sınıfındaki MACE oranı, çok düşük risk, düşük risk ve orta riske göre daha fazla ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı(p0,05). T-MACS skorunda çok düşük ve düşük risk için duyarlılık %50, özgüllük %94, PPD %9,8, NPD %99,3 olarak saptanırken T-MACS skorunda orta risk için duyarlılık %66,7, özgüllük %71, PPD 2,9, NPD %99,3 olarak saptandı. T-MACS skorunda yüksek risk için ise duyarlılık %100, PPD %1,3, NPD %100 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the GRACE and T-MACS scores in patients who were admitted to our emergency department with chest pain and were diagnosed with NSTEMI. Material and method: In this study, files of 310 cases with non-ST acute coronary syndrome suspected who applied to Health Sciences University Haydarpaşa Numune Health Practice and Research Center Emergency Medicine Clinic between November 2019 and June 2020 with chest pain were retrospectively reviewed. Gender, age, troponin value, GRACE score, T-MACS score, ACS number, T-MACS percentage, GRACE Risk Class, MACE, GRACE total, 1-Month Mortality and T-MACS Risk Class values of the patients in the study group were obtained from the patient clinical files. MACE, ACS, and mortality status of the patients included in the study were evaluated according to T-MACS and GRACE scores. Results: Of the 310 patients included in the study, 142 (45.8%) were male and 168 (54.2%) were female. The average age was 49 (age range 18-92). The mean mortality percentage was 1, the mean percentage of total GRACE was 68,14, T-MACS mean percentage was 10,25, ACS was 5.5%, and MACE was 6.5%. GRACE risk classification consisted of 268 (86.5%) low risk, 33 (10.6%) medium risk, 9 (2.9%) high risk. T-MACS risk classification consisted of 150 (48.4%) very low risk, 72 (23.2%) low risk, 75 (24.2%) medium risk, 13 (4.2%) high risk. In terms of GRACE risk classification, the ratio of ACS and 1 month mortality in high risk class was higher than low risk, and this difference was statistically significant (p 0.05). In terms of GRACE risk classification, the ratio of MACE in high risk class was higher than low and medium risk, and this difference was statistically significant (p 0.05). The rate of ACS in the high risk class of T-MACS was higher than the very low risk, low risk and medium risk, and this difference was statistically significant (p 0.05). The ratio of MACE in the high risk class was higher than the very low risk, low risk and medium risk, and this difference was statistically significant (p 0.05). Sensitivity for very low and low risk in T-MACS score was 50%, specificity 94%, PPD 9.8%, NPD 99.3%, while T-MACS score for medium risk sensitivity was 66.7%, specificity 71%, PPD 2 , 9, NPD was found to be 99.3%. For high risk in the T-MACS score, sensitivity was 100%, PPD 1.3%, and NPD 100%.