20. yüzyıl sonrası yazı-yapıt ilişkisi üzerinden çokanlamlılık ve kaynaktan kopuş
Polysemy and break from the origin through the text-artwork relation after the 20th
  1. Tez No: 643611
  2. Yazar: RIZA OZAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİKA ESRA OSKAY MALİCKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezde kaynaktan kopuş ve çokanlamlılık üzerinden bir okuma yapılırken, bu süreç yazı yapıt ilişkisi üzerinden temellendirilmektedir. Çokanlamlılığı ortaya çıkartan sanatsal, felsefi ve toplumsal süreç irdelenirken, ilgili yapıtlar üzerinden açıklanmaya çalışılmaktadır. Hiçbir temsil sisteminin sabit bir anlamı veya“hakikati”gösteremeyeceği savı üzerinden, çokanlamlılığın olanaklarını saptamak amaçlanmaktadır. Nesnelerin ve düşüncelerin kaynağından koparak başkalaşma ve bir öncekini ifşa etme durumu temellük ve dokümantasyon gibi üretim süreçleriyle ilşkili olarak tartışılmakta ve ilgili uygulamalarla bu savın desteklenebileceği düşünülmektedir. Sanat alanındaki yapıtların üretim sürecinde ve izleyiciyle kurduğu ilşkide çokanlamlı okumanın, bir ihtiyaç veya zorunluluk olarak karşımıza çıkıp çıkmadığına bakılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, while a reading is made on the break from origin and polysemy, this process is based on the relationship between writing and artwork. While examining the artistic, philosophical and social process that reveals the polysemy, it is tried to be explained through the relevant works. Based on the argument that no representation system can show a fixed meaning or“truth”, it is aimed to determine the possibilities of polysemy. The situation of metamorphosis and divulging the previous one by breaking away from the origin of objects and thoughts is discussed in relation to production processes such as appropriation and documentation, and it is thought that this argument can be supported by relevant practices. In the production process of the works in the field of art and in the relationship they establish with the audience, it is examined whether the polysemy reading emerges as a need or necessity.