Kış aylarında acil servise baş ağrısı ile başvuran hastalarda karbonmonoksit düzeyinin NON-invaziv yöntemle ölçülerek erken tanısının değerlendirilmesi
Evaluation of EARLY diagnosis by measuring carbonmonoxide level BY non-invasive method in patients who apply to the emergency service with headache in winter
- Tez No: 643620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KARAKAYA, UZMAN PINAR YEŞİM AKYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Karbonmonoksit zehirlenmesi pek çok farklı semptomla kendini gösterebilen, hayatı tehdit eden bir durumdur. Akut intoksikasyonun ilk belirtilerinden biri ise baş ağrısıdır. Çalışmamızda baş ağrısı ile başvuran hastalarda yeni vital parametre olarak non invaziv CO düzeyinine bakılıp CO zehirlenme vakalarını saptayarak, gözden kaçabilecek vakaların tesbiti ve bu vakalarının erken tanı ve tedavilerinin sağlanmasını amaçlıyoruz. Materyal ve Method: Çalışmamız prospektif kesitsel olarak 2019-2020 kış aylarında(aralık-ocak-şubat) yapıldı. Çalışmaya dahil etme kriterlerine uyan ve dışlama kriteri olmayan 104 hasta çalışmaya alındı. Hastaların demografik verileri, başvuru süreleri, semptom başlangıç süresi ve şiddeti, tütün ürünü kullanma durumları, transkutan CO ölçüm değerleri, kan CO seviyeleri, saturasyon düzeyleri, şüpheli kaynak ve hastaların sonlanımları çalışma formuna kaydedildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 paket programından yararlanıldı. Bulgular: Çalışmamıza yeşil alana başvuran 45.600 hastadan izole baş ağrısı ile başvuran ve kriterlere uyan toplamda 104 hasta dâhil edilmiştir. Bu vakaların 68 (%65,4)'i kadın 36 (%34,6)'i erkektir. 104 hastadan non invaziv yöntemle 7'sinin (%6,7), invaziv yöntemle 8'inin (%7,6) COHb değeri COHb değeri normal değerlerin üstünde saptandı. 104 hastanın yaş ortalaması 37,6±13,9 (min-max:18-74) idi. CO değeri yüksek saptanan 8 hastanın %75'i kadın (n=6), %25'i erkek (n=2) idi.8 hastanın yaş ortalaması 41±16,31 olarak hesaplandı. Çalışmamıza alınan vakaların baş ağrısı şikayetlerinin başlangıç süreleri ortalama 59,83 ± 163,48 dakika, NRS skorları ortalama 7,05±1.91 olarak saptandı.Başvuran hastaların son tütün maruziyeti ortalama 265,53±541,76 dakika önce olarak saptanmış olup tütün maruziyeti olayan hastalar mevcuttu. Acil servise baş ağrısı şikayeti ile başvuran 104 hastanın CO pulse oksimetre cihazı (Masimo Radical-7 Pulse CO-Oximeter) ile non-invaziv olarak bakılan ortalama non-invaziv CO değeri ise 1,67 ±2,29 olarak ölçülmüş olup minimum CO değeri %0, maximum CO değeri ise% 13 SpCO olarak saptandı.Çalışmamızda non-invaziv CO yüzdesi yüksek çıkan hastalara bakılan invaziv (VKG) ortalama 5,58 ±2,76 olarak ölçüldü. Tütün ürünü kullanmayan 2 hastada non –invaziv CO seviyesinin düşük saptadığı CO düzeyi invaziv yöntemle yüksek saptanırken 1 hastada invaziv yöntemle düşük saptanan hastada non-invaziv yöntemle yüksek değer saptanmıştır. Tartışma ve Sonuç: Baş ağrısı ile başvuran rutin CO ölçümü bakılan hastalarda CO intoksikasyonu vakaları tesbit edilmiştir. CO zehirlenme bulgularının atipik olması nedeni ile özellikle semptomları belirgin olmayan hastalarda CO tanısı gözardı edilebilmektedir. İzole baş ağrısı ile başvuran hastalarda yeni bir vital parametre olarak non invaziv CO düzeyinine bakılması CO zehirlenme vakalarını saptayarak, gözden kaçabilecek vakaların tesbiti ve bu vakalarının erken tanı ve tedavilerinin sağlanmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Carbon monoxide poisoning is a life-threatening condition that can present with many different symptoms. One of the first symptoms of acute intoxication is headache. In our study, we aim to detect cases of CO intoxication by examining the non-invasive CO level as the new vital parameter in patients presenting with headache, and to detect cases that may be overlooked, and to provide early diagnosis and treatment of these cases. Material and Method: Our prospective cross-sectional study was conducted in the winter of 2019-2020 (December-January-February). 104 patients who met the inclusion criteria and did not have exclusion criteria were included in the study. The demographic data of the patients, admission times, symptom onset and severity, smoking status, transcutaneous CO measurement values, blood CO levels, saturation levels, suspicious sources, and patients' outcomes were recorded in the study form. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 package program was used for the statistical analysis of the data obtained. Results: A total of 104 patients who applied with isolated headache among 45,600 patients who applied to the green area and met the criteria were included in our study. 68 (65.4%) of these cases are female and 36 (34.6%) are male. The COHb value of 7 (6.7%) of 104 patients by non-invasive method and 8 (7.6%) of them by invasive method were found to be above normal values. The mean age of 104 patients was 37.6 ± 13.9 (min-max: 18-74). 75% of 8 patients with high CO values were female (n = 6) and 25% were male (n = 2). The mean age of 8 patients was calculated as 41 ± 16.31. The mean duration of headache complaints of the cases included in our study was 59.83 ± 163.48 minutes, and their NRS scores were found to be 7.05 ± 1.91 on average. there were patients. The average non-invasive CO value of 104 patients admitted to the emergency department with headache complaints, which was evaluated non-invasively with a CO pulse oximeter (Masimo Radical-7 Pulse CO-Oximeter), was measured as 1.67 ± 2.29, and the minimum CO value was% SpCO was found to be 0 and maximum CO value was 13%. In our study, the average invasive (VKG) was found to be 5.58 ± 2.76 in patients with a high non-invasive CO percentage. While the non-invasive CO level was found to be high in 2 patients who did not use tobacco products by the invasive method, the CO level was found to be high by the non-invasive method in 1 patient. Discussion and Conclusion: CO intoxication cases were detected in patients who applied with headache and whose routine CO measurement was performed. Since CO poisoning findings are atypical, the diagnosis of CO can be overlooked, especially in patients with unclear symptoms. Checking the non-invasive CO level as a new vital parameter in patients presenting with isolated headache will detect CO poisoning cases, detect cases that may be overlooked, and provide early diagnosis and treatment of these cases.