Anonim şirketlerde genel kurulun yapısı ve işleyişi
Structure and operation of the general assembly in joint stock companies
- Tez No: 643666
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKİM AZİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ülkemizde şirketlerin faaliyetlerini düzenleyen 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu ile tüzel kişiliğe sahip anonim şirketler ve anonim şirketlerin zorunlu organları olan yönetim kurulu ve genel kurul hakkında yeni düzenlemeler getirilmiştir. Zorunlu organlar olan bu kurullardan özellikle genel kurul; anonim şirketlerin irade ve karar organı olarak değer kazanmaktadır. Bu organın almış olduğu kararlar oy çokluğu esasına göre alındığından, zaman zaman azınlıkların haklarının tehlikeye girmesi söz konusu olabilmektedir. Çalışmamızda genel kurulun işleyişi geniş bir perspektiften incelenmiş olup çalışma üç ana bölüm şeklinde tasarlanmıştır. Birinci ve ikinci bölümlerde anonim şirketlerle ilgili kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. Üçüncü bölümde ise ilgili literatür ve Yargıtay kararlarından hareketle genel kurul kararları ve genel kurul kararlarına karşı açılan iptal davalarındaki kararlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the Turkish Commercial Code No. 6102, which regulates the activities of companies in our country, new regulations have been introduced on the board of directors and the general assembly, which are the compulsory organs of joint stock companies and joint stock companies. Among these mandatory bodies, especially the general assembly gains value as the request and decision making body of joint stock companies. Minorities' rights can sometimes be jeopardized as decisions are made by majority vote. In this study, the functioning of the general assembly has been examined in a wide perspective and the study has been designed in three main chapters. In the first and second chapters, a theoretical framework related to joint stock companies has been established. In the third chapter, the decisions taken against the general assembly decisions of the annulment cases and the decisions of the general assembly are evaluated comparatively by being based on the relevant literature and Supreme Court decisions