Anonim şirketlerle kar payı dağıtımı
Distribution of dividends in joint stock companies
  1. Tez No: 643665
  2. Yazar: ZELİHA DEDEÇAM VURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKİM AZİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Anonim şirketlerde pay sahiplerinin en önemli amacı koydukları sermayenin karşılığında kâr payı sağlamaktır. Bu nedenle anonim şirketlerde elde edilen kârdan yalnızca pay sahipleri değil yetkili organ üyeleri, intifa senedi sahipleri, kurucular gibi kimseler de mümkün olduğunca pay almak istemektedir. Bu kişilerin esas gayeleri kâr elde etmek olunca bunlar arasında çıkar çatışması oluşmaktadır. Bu çalışmada anonim şirketlerde kâr payı dağımı ile ilgili hususlar değerlendirilmiştir. Anonim şirketlerde kâr payı ve kâr payının dağıtımı başlı başına kapsamlı konular olup birçok yan konuyla bağlantılıdır. Bu nedenle belli başlı hususlara değinilmiştir. Tez çalışmanın konusu mahiyetinde kâr dağıtım politikaları, anonim şirketlerde pay ve pay sahibi, bilançonun düzenlenmesi, yedek akçeler, yönetim kurulu ve yetkili organ üyelerinin ve denetçilerin sorumluluğu gibi kapsamlı ve ayrı bir çalışma konusu olabilecek nitelikte birçok konu ile bağlantılıdır. Bunun yanı sıra mevzuatta Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Kanunu gibi kapsamlı iki ana kanun yer almakta olup oldukça karmaşık düzene sahiptir. Özellikle konuyla alakalı temel kanun niteliğinde olan Türk Ticaret Kanunu karışık bir biçimde düzenlenmiştir. Konunun araştırılmasında düzenlenmesinde bu problemler çalışmaya da yansımıştır. Konu az başlık altında incelenmek istenilse de bütün olarak ve az sayıda başlık halinde incelenememiştir. Konunun daha iyi işlenebileceği düşüncesi ile konular birçok alt başlık halinde incelenmiştir. Bunun yanı sıra esas konudan uzaklaşmamak ve konuyu sınırlandırmak amacıyla mali mevzuatlara ve özel kanunlara tabi anonim şirketlere değinilmemeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important purpose of the shareholders in joint stock companies is to provide dividends in return for the capital they put. For this reason, not only the shareholders, but also the members of the authorized bodies, usufruct holders and founders want to take as much share from the profit obtained in joint stock companies as possible. When the main purpose of these people is to make a profit, a conflict of interest arises between them. In this study, dividend distribution in joint stock companies is evaluated. Profit share and distribution of profit in joint stock companies are comprehensive issues in their own right and are linked to many subsidiary issues. Therefore, certain issues have been addressed. The dissertation nature of the thesis is related to many subjects that may be a separate and comprehensive study subject such as the distribution of shares and shareholders in joint stock companies, the balance sheets, the reserves, the responsibility of the members of the board of directors and authorized bodies and auditors. In addition, the legislation includes two comprehensive laws, namely Türk Ticaret Kanunu and Sermaye Piyasası Kanunu, and has a very complex order. In particular, the Türk Ticaret Kanunu, which is a basic law on the subject, has been regulated in a mixed way. These problems were reflected in the study in the regulation of the research. Although the subject was wanted to be examined under few titles, it could not be examined as a whole and with few titles. With the idea that the subject can be processed better, the subjects have been examined in many sub-titles. In addition, joint-stock companies subject to financial legislation and special laws were tried to be avoided in order not to move away from the main subject and to limit the issue.