Tasavvufî gelenekte hürriyet algısı
The perception of freedom in sufistic tradition
  1. Tez No: 643671
  2. Yazar: HAYRİYE BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM IŞITAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Hürriyet, geçmişten günümüze insanlık tarihinin her döneminde var olan ve üzerinde sürekli tartışılan bir olgudur. Yaşanılan dönem, benimsenen dinî algı, coğrafî koşullar, insanın kişisel duygu ve düşüncesi gibi birçok duruma göre çeşitli hürriyet anlayışları ortaya konulmuştur. Bu çalışmada tasavvufî geleneğin hürriyet algısı ve tasavvufî gelenekteki kavramların hürriyetle bağlantısı incelenmiştir. İlk olarak konunun daha iyi anlaşılabilmesi için çalışmanın birinci bölümünde hürriyetin tanımı yapılmış, semâvî dinlerde ve İslâmî ilimlerde hürriyetin nasıl anlaşıldığına bakılmış ve son olarak da günümüz modern dünyasındaki insanların hürriyete hangi anlamları yüklediğinden bahsedilmiştir. Birinci bölümde ayrıca günümüzde insanlığın anlamış olduğu hürriyet algısı üzerinde de durularak bu hürriyet anlayışının eksiklikleri, çıkmazları ve bütün insanlığa hitap edip etmediği gibi konulardan ve ortaya çıkan problemlerin çözümü için neler yapılabileceğinden söz edilmiştir. Günümüzde insanların çoğunluğu, hürriyeti maddî boyutta ele alarak hürriyetin mânevî boyutunu bir kenara bırakmışlardır. Bunun sonucunda da insanların içindeki mânevî duygu ve düşünceler boşaltılarak yerine doyumsuzluğu getiren bir hürriyet anlayışı yerleştirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümündeyse tasavvufî geleneğin hürriyet anlayışına, bu gelenek içerisindeki âlimlerin görüşlerine ve hürriyetle bağlantılı bazı tasavvufî kavramlara yer verilerek çalışma sonlandırılmıştır. Böylece hürriyetin sadece maddî âlemle değil mânevî âlemle de bir bağlantısının olduğu ortaya konulmuştur. Hürriyet, Yaratıcı tarafından insana maddî ve mânevî yönden bahşedilmiş bir olgudur. İnsanın, iki âlemdeki hürriyetini elde ederek yaşayabilmesi için de bazı kural ve kaideleri yerine getirmesi gerekmektedir. Tasavvufî gelenekte mânevî hürriyetin elde edilmesi için gidilmesi gereken yolda kişinin, kendisine verilen görevleri eksiksiz yerine getirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Freedom is a phenomenon that exists in all periods of human history from the past to the present and is constantly discussed. Various understandings of freedom were revealed according to many situations such as the religious perception, geographical conditions, personal emotion and thought of man. In this study, the perception of freedom of the mysticism tradition and the connection of concepts in sufistic tradition to freedom were examined. First, in order to better understand the subject, the first part of the study mentioned the definition of freedom, how freedom is understood in abrahamic religions and Islamic sciences, and finally, what the meanings of people in today's modern world attach to freedom are mentioned. Today, the perception of freedom that humanity understands is also emphasized and issues such as the shortcomings of this understanding of freedom, the impasse, whether it addresses all humanity or not, and what can be done to solve the problems that arise. Today, the majority of people have taken liberty in a spiritual way and set aside the spiritual dimension. As a result, a sense of freedom was placed that brought insatiableness by emptying spiritual feelings and thoughts within people. In the second part of the study, the concept of freedom in the Sufistic tradition, the views of the scholars in this tradition and some sufistic concepts related to freedom were given. It has been revealed that freedom has a connection not only to the spiritual world, but also to the spiritual world. Freedom is a phenomenon that has been given by the creator in a spiritual way. In order for a person to live by obtaining his freedom in two worlds, he must fulfill some rules and rules. In order to achieve spiritual freedom in the sufistic tradition, the person must complete the tasks given to him on the way to go.