Kadın emeği ve kadının ev içi emeğinin görünmezliği sorunu: Gülnur Acar-Savran'ın yaklaşımı bağlamında Türkiye'deki yansımaları
Women's labour and the problem of invisibility of women's domestic labour: From Gülnur Acar-Savran's approach the impacts about the issue in Turkey
  1. Tez No: 643672
  2. Yazar: ÖZLEM MÜLDÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kadın emeği ve genellikle kadınlık üzerinden biçimlenen ev-içi emek ile ilgili kavramlar geçen yüzyılın ikinci yarısından itibaren yoğun biçimde tartışılagelmektedir. Dünya genelindeki tartışmalara paralel olarak Türkiye'de de, kadınların“ikincil”konumunu kadın emeği ve bununla ilgili kavramlar etrafında tartışan pek çok yaklaşım ortaya çıkmıştır. Bu yaklaşımlardan bazıları, kadınların mevcut dezavantajlı durumdan kurtulmalarının yolunun kadınların görünmeyen/karşılıksız emeğini görünür kılmak olduğunu öne sürer. Buna göre kadınlar hem iş yaşamında hem de ev içinde harcadıkları yoğun emeğe rağmen, erkek-merkezli düzende onların emeklerinin önemli bir kısmına, özellikle ev-içi emeklerine, daima karşılıksız olarak el konulur. Bu da kadınların sömürülen bir sınıf olmaları anlamına gelir. Türkiye'de de Gülnur Acar-Savran,“sosyalist-feminist”olarak bilinen yaklaşımıyla kadın emeği sorununa odaklanır ve kadının görünmeyen emeğini görünür kılmayı amaçlayan isimler arasında öne çıkar. Bu tez çalışması, kadın emeği ve kadının ev-içi emeğinin görünmezliği sorununa odaklanır. Bu çerçevede kadın emeği tartışmalarının genel kavramları, Türkiye'de kadın emeğinin durumu ve sorunun Türkiye'deki yansımaları; bu alanda ortaya koyduğu kuramsal ve politik düşünceler ve önerdiği çözümlerle pek çok feminist çalışmayı etkileyen Acar-Savran'ın yaklaşımı ortaya konulmaktadır. Bu yolla, bu tez çalışması, kadın emeğinin Türkiye'deki durumunu göstermeyi ve kadının ev-içi emeğinin görünmezliği sorununu Türkiye bağlamında ele almayı ve Acar-Savran'ın feminist yaklaşımının bu konuda ileri sürdüğü düşünce ve önerileri ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Concepts about women's labor and women's domestic labor have been extensively discussed since the second half of the last century. In parallel to the discussions around the world, in Turkey, many approaches have arisen that discuss women's“secondary”position within the framework of women's labor and related concepts. Some of these approaches suggest that the way women can get rid of the current disadvantage is to make their invisible / unrequited labor visible. Accordingly, despite their enormous labor both non-domestic and domestic, a substantial part of women's labor, especially the domestic labor, is always confiscated in the male-centered order. This causes women to be an oppressed class. In Turkey, Gulnar Acar-Savran, with her“socialist-feminist”approach, focuses on women's labor problems and she becomes prominent among those aiming to make visible the invisible women's labor. This thesis study focuses on women's labor and the problem of invisibility of women's domestic labor. In this context, general concepst of women's labor debates, and circumstances of women's labor and impacts of the problem in Turkey, and the Acar-Savran's approach, which affects many feminist studies with the theoretical and political thoughts and solutions it offers, are put forward in this study. By this way, this thesis study aims to show circumstances of women's labor in Turkey and to handle the problem of invisibility of women's domestic labor in the context of Turkey and to reveal the thoughts and suggestions of Acar-Savran's feminist approach on this issue.