15 Numaralı Amasya Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of No. 15 Amasya Court Records
  1. Tez No: 643728
  2. Yazar: METEHAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN CEVGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Şer'iyye sicilleri Osmanlı İmparatorluğu şehir tarihi araştırmaları için en önemli kaynaklardan biridir. Sicillerden hareketle Müslüman ve gayrimüslim cemaatler arasındaki ilişkiler, vergi talepleri, evlilik-boşanma, vasi ve nafaka tayini, narh kayıtları, asayiş ve askerî yükümlülükler gibi çeşitli meselelere dair fikir sahibi olunabilir. İmparatorluk dâhilindeki hemen her şehir ve büyük kasabalar için sicil tutulmuştur. Amasya özelinde 1624'ten 1866 yılına kadar toplam 95 sicil tespit edilmiştir. Bu çalışmada 1663-1665 yılları arasında tutulmuş olan 15 numaralı Amasya şer'iyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Sharia Court Records are one of the most important resources for researches of Ottoman Empire's city history. One can have an idea about relotionships between Müslim and non-Müslim congregations, tax claims, mariage and divorcement, appointment of guardian and climony, record officialy fixed pirices, public order and military obligations by looking at the Sharia Records. Records were kept for al most every city and town within the Empire. 95 Records were make firm spesific to Amasya between the years 1624-1876. In this study; Amasya Sharia Record no. 15's which was kept between the years 1663-1665, transcription and consideration is made.