Pir Esad Sultan Vakfı
Pir Esad Sultan Foundation
- Tez No: 643729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Vakıf, genel olarak bir maldan elde edilen yararın sonsuza dek belirli bir iyilik amacına tahsis edilmesidir. Bu düşünce ile Konya'da; Anadolu Selçukluları zamanında gerçekleştirilen imar faaliyetleri sayesinde cami, mescit, han, hamam gibi müesseseler inşa edilmiştir. Bu dönemde inşa edilen yapılara Karamanoğulları Beyliği ve Osmanlı Devleti dönemlerinde yenileri eklenmiştir. Tez çalışmamızda Anadolu Selçuklu Devleti'nin yönetim merkezi Konya'da, 13. Yüzyılda kurulan Pir Esad Sultan Vakfı'nın tarihçesi, vakıf eserleri, vakıfları ve vakıfta vazifeli kişiler araştırılmıştır. Pir Esad Sultan Vakfı'nda imam, hafız, cüzhan ve mütevellilerin görev yaptığını görmekteyiz. Vakfın gelirleri genellikle bağ, bahçe ve dükkân gibi yerlerden elde edilen kiralardır. Elde edilen gelirler ile zaviyede görevli olan kişilerin maaşları ödenmiş ve bunun yanı sıra Pir Esad Tekkesinin, Pir Esad Zaviyesinin, Evkaf Pir Esad Caminin ve vakfın masrafları karşılanmıştır. Konya vakıfları arasında önemli bir yere sahip olan, aynı zamanda tez konumuzu oluşturan Pir Esad Sultan Vakfı'nın, vakıf eserlerinden günümüze yalnızca türbe ulaşmış olup; bu türbe günümüzde Akçeşme Mahallesinde, Karatay Otobüs Terminalinin bitişiğinde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The foundation is to assign benefit from a property in general to a specific purpose of good forever. With this idea, in Konya; Thanks to the zoning activities carried out during the Anatolian Seljuks, many mosques, mosques, han, hamam etc. were built. New buildings were added to the structures built during this period during the Karamanoglu Principality and Ottoman Empire. In our thesis study, the management center of the Anatolian state Selçuklu is located in Konya, 13. The history, foundations and foundations of the Pir Esad Sultan Foundation, founded in the 16th century, have been studied. We see the role of imam, hafiz, cüzhan and the trustees at the Pir Esad Sultan Foundation. The Foundation's income is usually rents derived from places such as ligaments, gardens and shops. The income and the salaries of those employed in the inland were paid, and the expenses of the Pir Esad Tekke, the Pir Esad Zawiyah, the Evkaf Pir Esad Mosque and the foundation were paid. There has been no direct study to date on the Pir Esad Sultan Foundation, which is also a major part of the Konya foundations, and also constitutes your thesis position. From its foundations to its present day, it has only reached the tomb, which is located in the Akçeşme Quarter, behind the bus terminal of Karatay.