Bread and provisioning in the Ottoman Empire 1750-1860
Osmanlı İmparatorluğu'nda ekmek ve iaşe sorunu 1750-1860
- Tez No: 64373
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İNALCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu araştırmada 18. ve 19. yüzyıllarda Osmanlı İmparatorluğu'nun iaşesi ve ekmek sorunsalı incelenmektedir. İmparatorluğun en önemli merkezi olan İstanbul'un buğday ve ekmek ihtiyacının karşılanması konusuna değinilmektedir. Bu bağlamda, Osmanlı Devleti'nin ekonomiye müdahalesi ve bu konudaki motivasyonu ele alınmaktadır. Araştırmalarıma göre Osmanlı hükümeti iaşe konusunda hububat ekiminden tüketiciye ekmek dağıtımına kadar müdahalesinde pragmatik bir yaklaşıma sahipti. Çalışmamda arşiv belgeleri ve yayınlanmış birinci el kaynaklar kullanılmıştır. Bu belgeler, kadı sicilleri, yayınlanmış devlet kayıtlan ile Başbakanlık Cumhuriyet arşivleri Cevdet Belediye ve Mühimme tasniflerine ait kayıtlardır. İncelememde, sembolik bir kutsallığa sahip olan, aynı zamanda temel besin maddesi olan ekmeğin yakın devlet takibi altında bulunduğu Öne sürülmektedir. Devlet kontrolü, buğdayın taşınması, satın alınması, stoklanması, dağıtımı; ekmek üreticilerinin tekeli ve devletin memurları tarafından gerçekleştirilen pazar kontrolünde görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study examines bread and the provisioning question in the Ottoman Empire during the eighteenth and nineteenth centuries. Wheat and bread supply of the most important center of the Empire: Istanbul is focused on. In this context, Ottoman State's intervention in the economy and its motivation to do so is analyzed. I argue that the Ottoman government had a pragmatic motivation in interfering with provisioning, beginning from the cultivation of grain, up to distribution of bread to the consumers. The analysis is made using archival sources and published primary sources. Kadi court records, published state records, documents of the Cevdet Belediye and Mühimme classifications of the Başbakanlık Cumhuriyet archives are among these documents. In the study it is suggested that production of bread which was the basic source of nourishment with an additional symbolically 'sacred' character, was subject to close control of the government. State control is observable in the transportation, requisition, storage, and the distribution of wheat as well as in the monopolies of bakers; and the rules of market regulation imposed by state officials.