Meme kanserli hastalarda hastalıksız ve genel sağkalım analizi
Disease-free and overall survival analysis of breastcancer patients
- Tez No: 643744
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Meme kanseri kadınlarda en sık görülen tümördür. Meme kanseri olan hastalarda menopozal durum, reseptör durumu, evre, grade, lenfovasküler invazyonun sağkalım üzerine etkileri literatürlerde bildirilmiştir. Çalışmamızda meme kanserli hastalarda bu faktörlerin sağkalım üzerine olan etkileri değerlendirildi. Yöntemler: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kaydı tutulan toplam 542 meme kanserli hasta çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan hastaların yaş, cins, histoloji, menopozal durum, reseptör durumu, evre, grad, lenfovasküler invazyon ve perinöral invazyon bilgileri kaydedildi. Bu faktörler ile hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım arasındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Hastaların %9,2 evre 1, %36,7 evre 2, %29 evre 3 ve %0,6 ise evre 4 idi ve bu hasta grupları arasında prognostik açıdan anlamlı bir fark saptanamadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Breast cancer is the most common type of cancer in women. In literature, it was reported that some factors such as menopausal status, receptor status, stage, grade, lymphovascular invasion effect survival in patients with breast cancer. In our study, we evaluated the relationship these factors and survival in patients with breast cancer. Methods: Totally 542 patients followed Kayseri Training and Research Hospital were analysed retrospectively. Age, gender, histology, menopausal status, receptor status, stage, grade, lymphovascular invasion, perineural invasion were recorded. Also the disease free survival and overall survival were determined. And the relationship between factors and survival was evaluated. Results: Of patients 9,2% was stage I, 36,7 % was stage II, 29% was stage III and 0,6% was stage IV. It was not found any significant differences amoung groups regarding prognostics.