Travmatik el fleksör tendon yaralanmalı hastalarda duruoz el indeksinin geçerliliği güvenilirliği ve değişime duyarlılığı
Validity, reliability and sensitivity to change of duruoz hand index in patients with traumatic hand flexor tendon injury
- Tez No: 643745
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE BANU KURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: Çalışmanın amacı, travmatik el fleksör tendon yaralanması olan hastalarda romatoid artritte aktivite kısıtlılığının değerlendirilmesi için geliştirilen Duruoz El İndeksinin (DHI) güvenilirliğini, geçerliliğini ve değişime duyarlılığını değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Fleksör tendon yaralanması sonrası cerrahi girişim uygulanan 16 yaşından büyük 65 hasta çalışmaya dahil edildi. Güvenilirlik, iç tutarlılık ile(Cronbach's-α) ve test-tekrar test sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) ile değerlendirildi. Yapı geçerliliği, ölçeği DASH ve VAS-hd ile ilişkilendirerek tahmin edildi. Ayrıca yanıt verebilirlik, standartlaştırılmış yanıt ortalaması (SRM) ve etki büyüklüğü (ES) kullanılarak değerlendirildi. Sonuç: Hastaların ortalama yaşı 30.25 ± 11.07 yıldı ve toplam 140 parmak değerlendirildi. DHI'nin Cronbach's-α ve ICC değerleri sırasıyla 0,87 ve 0,99 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of the study was to assess reliability, validity and responsiveness of Duruoz Hand Index (DHI), which has been developed for evaluation of activity limitation in rheumatoid arthritis in patients with traumatic hand flexor tendon injuries. Material and method: Sixty-five patients older than 16 years who underwent surgical intervention after flexor tendon injuries were enrolled. Reliability was assessed by internal consistency (with Cronbach's-α) and test-retest intraclass correlation coefficient (ICC). Construct validity was estimated correlating the scale with the DASH and VAS-hd. Also responsiveness was estimated using standardised response mean (SRM) and effect size (ES). Result: Mean age of the patients was 30.25 ± 11.07 years and totally 140 fingers were evaluated. Cronbach's-α and ICC values of DHI were found to be 0.87 and 0.99, respectively. In validation study, highly significant correlation was detected between DHI with DASH and VAS-hd (r = 0.86, r = 0.54, p < 0.0001, respectively). SRM values and ES values (excepting workplaces subgroup score) were higher than 0.80 for total and all subgroup scores. Conclusion: DHI is a reliable, valid questionnaire to assess hand-related activity limitation in patients with traumatic hand flexor tendon injuries. Also, due to its high level responsiveness DHI can be used for assessing the clinical course of the traumatic hand flexor tendon injured patient.