Antep fıstığı kabuğu ve zeytin küspesinden biyoyakıt amaçlı pelet elde edilmesi
Pellet production from pistachio shell and olive cake for biofuels
- Tez No: 643799
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Antep fıstığı işleme ve kavlatma tesisinden alınan Antep fıstığı kabuğu, zeytinyağı işleme tesisinden alınan zeytin küspesinden biyoyakıt amaçlı pelet elde edilmesi ve elde edilen peletlerin fiziksel, kimyasal ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemelerde materyallerin 5 farklı oranda karıştırılması ile (%100 AK, %75 AK+%25 ZK, %50 AK+%50 ZK, % 25AK+%75 ZK ve %100 ZK) peletler elde edilmiştir. Peletleme işlemi 6 kW motor gücüne sahip ve işleme kapasitesi 70-90 kg/h olan dairesel sıralı delikli düz kalıplı peletleme makinesinde yapılmıştır. Çalışmada pelet parça yoğunluğu 973.70-1191.96 m3/kg, kırılma direnci %99.21-99.87 ve nem alma oranı %19.12-22.24 arasında bulunmuştur. Maksimum pelet parça yoğunluğu %100 ZK karışımında, dikey basma gerilme direnci %100 AK'de materyalinde meydana gelmiştir. Peletlerin nem içeriği değerleri Avrupa Pelet Konseyince belirlenen standartlara uygun bulunmuştur. En düşük uçucu madde miktarına sahip materyal %100 AK'de iken, en yüksek uçucu madde miktarına sahip materyal %25 AK+%75 ZK'de görülmüştür. Maksimum dikey sıkıştırma direnci %100 AK'de gerçekleşmiştir. Peletlerin kül içeriği değerleri %5.97 ile %10.08 arasında bulunmuştur. Kırılmaya karşı en hassas materyal %50 AK+%50 ZK olurken kırılmaya karşı en dayanıklı materyal %100 AK olduğu sonucuna varılmıştır. Pelet çap ve uzunlukları EN16127 standardına uygun olduğu görülmüştür. Dikey sıkıştırma dirençleri ise 157.17-235.08 N arasında değişmiştir. Değerler birbirine yakın olmakla birlikte en fazla nem alma %100 ZK'de gözlenmiştir. Ülkemizde potansiyel ve çeşitliliği fazla olan yeterince değerlendirilemeyen biyoyakıt kaynakları; pelet haline getirilerek ülke ekonomisine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of study is pellet production from pistachio shell that obtained from the pistachio processing plant and spent olive which obtained from olive oil processing plant together with identification of physical, chemical and mechanical properties of the produced pellets. 5 different pellets were produced by 5 different combinations of pistachio shells and olive cakes (100% PS, 75% PS+25% OC, 50% PS+50% OC, 25% PS+75% OC ve 100% OC). Pelletization was done with the circular, tiered perforated and plain formed pelletizing machine which has 6 kW engine power and 70-90 kg/h slicing capacity. In the study, pellet density, fracture strenght and dehumidification ratio were found between 973.70-1191.96 m3/kg, 99.21-99.87% and 19.12-22.24%, respectively. Maximum pellet density was found in %100 OC mix, vertical compressive stress resistance was found in 100% PS mix. Moisture content values of pellets are appropriate for the Europe Pellet Council standards. While the lowest volatile substance content has been measured in 100% PS, the highest volatile substance content was measured in 25% PS + 75% OC mix. Maximum vertical compressive stress resistance occured in 100% PS. Ash content of the pellets were between 5.974% and 10.083%. While the most sensitive material to be broken is 50% PS+50% OC, the most enduring material to be broken is 100% PS. Pellet diameter and lenghts are appropriate for EN16127 standards. Vertical compressive stress resistance are between 157.17 and 235.08 N. The most dehumidification rate was seen in 100% OC, while values are so close. Our country has good potential and diversity for biofuel sources but can not be used efficiently. These sources must be used as pellet forms and be made a big contribution to country economy.