Pamuk çiğidi küspesi ve kırmızıbiber işleme atıklarından biyoyakıt amaçlı pelet elde edilmesi
Biofuel production for pelletizing from cotton cake and red pepper processing wastes
  1. Tez No: 643798
  2. Yazar: ÜLKÜ FİDAN BAŞIBÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Ülkemizde önemli bir potansiyele sahip olan bitki atıklarının biyoyakıt amaçlı enerji kaynağı olarak kullanılması önem kazanmaktadır. Bu atıklardan enerji elde etmek için birçok yöntem bulunmakta olup bu yöntemlerden bir tanesi de peletlemedir. Bu çalışmada tekstil fabrikalarından alınan pamuk çiğidi küspesi (PÇK) ile biber fabrikalarından alınan kırmızıbiber işleme atıklarından (KBİA) pelet elde edilmesi ve elde edilen peletlerin çap, uzunluk, ağırlık, pelet parça yoğunluğu, kırılma direnci, dikey sıkıştırma direnci, nem alma direnci, nem içeriği, kül içeriği, termogravimetrik analizler ve uçucu madde miktarları belirlenmiştir. Materyaller partikül boyutuna getirilip farklı oranlarda 5 farklı karışım (%100 PÇK, %75 PÇK+%25 KBİA, %50 PÇK+%50 KBİA, %25 PÇK+%75 KBİA ve %100 KBİA) oluşturulmuştur. Elde edilen karışımlar 6 kW motor gücüne sahip olan ve işleme kapasitesi 70-90 kg/h olan, dairesel sıralı delikli düz kalıplı laboratuvar tipi bir peletleme makinesi kullanılarak peletlenmiştir. Peletlerin kalitesi ile ilgili olarak pelet parça yoğunluğu 928.90-1109.31 kg/m3, dikey basma gerilme direnci 133.67-393.09 N, nem alma oranı % 20.06-23.25 ve kırılma direnci % 99.04-99.71 değerleri arasında bulunmuştur. Kısa analizlerde kül içeriği %14.38-%19.99, nem içeriği%6.58- %9.59, sabit karbon oranı %13.57-%21.27, uçucu madde içeriği ise %54.74-%61.86 değerleri arasında bulunmuştur. Elemental analizlerde ise toplam azot oranı %3.83-%5.56, toplam karbon oranı %38.1-%41.7, üst ısıl değeri 13.01-%15.18 MJ/kg aralığında belirlenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda bitkisel atıkların taşınması, depolanması ve kullanımı daha kolay ve daha ekonomik hale gelebilir.
Özet (Çeviri)
Plant wastes, which have a significant potential in our country, are used as biofuel energy sources and gain importance. There are various methods for obtaining energy from these wastes. One of these methods is pelleting method. This plant was dried cotton cake pulp (PCK) from textile mills and red pepper processing wastes (KBIA). The mixture was brought to particle size. There sulting mixtures are 100% PÇK, 75% PÇK+25% KBIA, 50% PÇK+50% KBIA, 25% PÇK+75% KBIA and 100% KBIA. The resulting mixtures are a flat-molded laboratory-type pelletizing machine with a circular in-line perforation with 6 kW and 70-90 kg/h engine power (transmission rotations: 96 rpm). The inlet hole of the pellet is 11 mm, the outlet hole is 7 mm and the die length is 25 mm. 928.90-1109.31 kg/m³, vertical compressive strength 133.67-393.09 N, dehumidification rate of 20.06-23.25% and cause of fracture 99.04-99.71% required. In the short analyzes, the ash content was 14.38%-19.99%, the moisture content was 6.58% - 9.59, the fixed carbon content was 13.57%-21.27% and the volatile content was 54.74%-61%., Between 86. In elemental analysis, total nitrogen content was 3.83%-5.56%, total carbon content was 38.1% - 41.7% and the upper thermal value was between 13.01%-15.18%. With this study, the transportation, storage and use of vegetable wastes has become easier. It is also becoming more economical.