Süt dişlerinde kullanılan farklı eğe sistemlerinin apikalden taşan debris miktarı bakımından kıyaslanması
Comparison of different file systems used for the treatments of primary teeth in terms of the amount of apically extruded debris
  1. Tez No: 643815
  2. Yazar: MÜRŞİDE SEDA KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma, süt dişlerinde dört farklı eğe sistemiyle kök kanallarının hazırlanması sırasında apikalden taşan debris miktarını karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca farklı eğe sistemleri kullanılarak çalışma zamanı da karşılaştırılacaktır. Gereç ve Yöntem: Çekilmiş seksen süt birinci mandibular molar diş, farklı eğe sistemleri dikkate alınarak rastgele dört gruba ayrılmıştır (n = 20 diş). Tüm gruplarda (Grup 1:El Eğeleri, Grup 2:ProTaper Next, Grup 3:WaveOne Gold, Grup 4:TF Adaptive) üretici firmanın önerileri doğrultusunda şekillendirme yapılmış ve enstrümantasyon sırasında apikal olarak ekstrüze olan debrisler önceden tartılmış Eppendorf tüplerine toplanmıştır. Eppendorf tüpleri daha sonra 5 gün boyunca 70 °C'de bir inkübatörde bekletilmiştir. Kuru ekstrüze edilmiş debrislerin ağırlığı, her bir grup için Eppendorf tüplerinin enstrümantasyon öncesi ve enstrümantasyon sonrası ağırlıklarının çıkarılmasıyla belirlenmiştir. Veriler, Kruskal Wallis analizi ve Mann-Whitney U testiyle analiz edilmiştir. Çalışma sürelerinin kıyaslanmasında ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey'in post hoc testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was performed to compare the amount of extruded debris from the apical part of the root during the preparation of root canals with four different file systems in the primary teeth. Also working time was compared using diffirent file systems. Material and method: Eighty extracted primary first mandibular molar teeth were randomly divided into four groups in terms of diffirent file systems (n = 20). Then canal shaping was finished in all groups (Group 1: Hand files, Group 2: Protaper Next, Group 3: WaveOne Gold, Group 4: TF Adaptive) according to the manifacturer's recommendation and apically extruded debris during instrumentation was collected into pre-weighed Eppendorf tubes. Then Eppendorf tubes were stored in an incubator at 70 0C for five days. The weight of the dry extruded debris was determined by subtracting the weight of the Eppendorf tubes before and after instrumentation for each group. Data were analyzed by Kruskal Wallis analysis and Mann-Whitney U test. One way analysis of variance (ANOVA) and Tukey's post hoc tests were used to compare working times.